Fotowoltaika zbudowana jest z modułów fotowoltaicznych i inwertera. Panel fotowoltaiczny złożony jest z ogniw fotowoltaicznych, które łączą się ze sobą szeregowo, są zabezpieczone i umieszczone w obudowie. Ogniwa wytwarzane są z krzemu mono albo polikrystalicznego, który posiada zjawisko fotoelektryczne, które zmienia energię z promieni słonecznych na energię elektryczną, inaczej mówiąc na prąd stały. Falownik przemienia prąd stały na prąd przemienny, czyli taki, który jest w gniazdkach. Tak wyprodukowany prąd może być używany na bieżąco, rozliczany w systemie opustów ze sprzedawcą energii elektrycznej lub magazynowany.

Informacje na podstawie strony firmy Sollab – fotowoltaika w Pruszczu Gdańskim.

Na co można dostać dofinansowanie i jak wysokie?

W Pruszczu Gdańskim istnieje możliwość złożenia podania o dofinansowanie zakupu a także montażu ogniw fotowoltaicznych o mocy w przedziale 2-10 kW, tylko na poczet własnościowego domu. Maksymalna kwota jaką można otrzymać to 30% ceny brutto za zakup i montaż urządzeń – nie więcej niż 3 000,00 zł.

Oprócz tego w Pruszczu Gdańskim można również wysyłać pisma na dofinansowanie kupna oraz montażu pompy ciepła. Tutaj podobnie jak w przypadku ogniw fotowoltaicznych można dostać do 30% wydatków na inwestycję – nie więcej jednak niż 4 000 zł.

Prośby typowo rozpatrywane są według kolejności zgłoszeń do momentu, aż budżet zostanie rozdany.

Komu należy się dofinansowanie na fotowoltaikę w Pruszczu Gdańskim?

Dotacja na instalację fotowoltaiczną może być przekazana tylko na urządzenia prosto z fabryki, które spełniają normy i kwalifikują się do wykorzystywania na terenie Polski.

Dotacja na fotowoltaikę w Pruszczu Gdańskim nie może być przyznana na odrestaurowanie i powiększenie mocy urządzeń i instalacji, zakup używanej fotowoltaiki, zapłacenie za transport albo na pokrycie kosztów zakupu pomocniczego ekwipunku, który miałby prowadzić do zregenerowania albo odrestaurowania istniejących maszyn oraz instalacji.

Do wniosku trzeba załączyć dokument, który potwierdza, że jesteśmy właścicielami domu, na którym ma być realizowane zadanie. Możemy przedstawić na przykład wydruk księgi wieczystej. Kompletny wniosek o udzielenie dofinansowania trzeba dostarczyć jako wydrukowane i podpisane pismo, ze wszelkimi wymaganymi załącznikami, w Urzędzie Gminy Pruszcz Gdański lub drogą pocztową. W przypadku złożenia niekompletnego wniosku, zainteresowany otrzymuje prośbę o uzupełnienie braków w ciągu 7 dni. Petycje, które nie będą skompletowane w ustalonym terminie nie będą analizowane. Niestety nie da się otrzymać dofinansowania jednocześnie na fotowoltaikę i na pompę ciepła.