Nawadnianie kropelkowe jest to wielkie udogodnienie podczas pielęgnacji roślin, ponieważ  poza oszczędnością czasu, nawadnianie grawitacyjne zmniejsza straty wody, więc koszt utrzymania ogrodu. Przeczytaj nasz tekst aby dowiedzieć się jak przebiega montaż takiego nawadniania, jakie są jego zalety i wady, czy jak zrobić nawadnianie kropelkowe z butelki!

Jak działa nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe jest to sposób podlewania roślin za pomocą kropli wody, które są podziemne oraz doprowadzane bezpośrednio w sąsiedztwo systemu korzeniowego. Ta technika nawadniania pozwala nam na właściwe nawodnienie gleby bądź podłoża uprawowego w zgodzie z wymogami roślin. W tym systemie nawadniania woda aplikowana jest w punktowe miejsca poprzez różnego rodzaju emiterów. Najpopularniejsze z nich są linie i taśmy kroplujące oraz emitery igłowe. Warto także dodać , iż instalacja automatycznego nawadniania z kompensacją  to korzystna finansowo inwestycja pamiętaj że w dłuższej perspektywie czasu zwraca się pieniężnie. Dodatkowo podlewanie ręczne jest bardzo nieefektywne przeciwnie niż nawadnianie kropelkowe. Używając dobre ciśnienie rośliny dostają odpowiednią ilość wody. Są to powody, dla których właściciele ogrodów często podejmują decyzję o montażu systemu automatycznego nawadniania.

systemy nawadniające
Systemy nawadniające pozwalają kontrolować podlewanie roślin jak nigdy przedtem. Nic dziwnego, że są tak chętnie stosowane w branży ogrodniczej.

Nawadnianie kropelkowe – cena

Jeżeli powierzchnia Twoje ogrodu wynosi plus minus 1000 metrów kwadratowych cena montażu automatycznego i sterowanego nawadniania kropelkowego wzbogaconego o filtry może wynieść około 10-15 tysięcy złotych. Samodzielna cena  montażu wynosi mniej więcej 11-13 zł/m². Następnie sterowniki elektroniczne kosztują około 200 do 1000 złotych, później powinniśmy wydać około 250 złotych  za pięćdziesiąt metrów węża kroplującego. Za rury do systemu musimy wydać około 110 złotych za pięćdziesiąt metrów. 

Ile wody jest pobierane przez system nawadniania kropelkowego

Faktem jest, że ilość wody pobieranej poprzez system nawadniania kropelkowego jest dopasowana do wymogów ogrodu, jego klimatu czy też warunków atmosferycznych. W polskich warunkach trawnik będzie wymagał mniej więcej 5 milimetrów wody w ciągu dnia. 

dobrze nawodnione kwiaty
Odpowiednio nawodnione kwiaty są zdrowsze i dłużej cieszą nasze oczy.

Jakie zastosowanie ma system nawadniania kropelkowego?

Kiedyś linie kroplujące stosowano głównie w uprawach z osłonką czyli w szklarniach oraz tunelach foliowych. Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach wciąż to jest najważniejsza rola powyżej wymienionej technologii. Linie kroplujące które działają punktowo pozwalają na pożyteczną uprawę roślin jadalny, jak i ozdobnych. Można je instalować przy żywopłotach, warzywniaku bądź przydomowym sadzie. 

Należy również dodać, że częściej systemu nawadniania kropelkowego znajdują zastosowanie do nawadniania roślin na balkonie i tarasie posadzonych w pojemnikach. Z pewnością systemy kropelkowego nawadniania roślin w pojemnikach bardzo ułatwiają dbanie o nie. Nawadnianie kropelkowe znajduje swoje zastosowanie także przy dostarczaniu wody jednostkowym roślinom, jednakże nie nadaje się do podlewania zwartego terenu obsadzonego roślinnością. Z tego właśnie powodu nie można go stosować do podlewania trawnika czy też roślin okrywowych.

Jakie wyróżniamy zalety oraz minusy systemu nawadniania kropelkowego?

Linia kroplująca jest wyposażona w kroplowniki, umiejscowione obok roślinach, które są uprawiane. Woda, która stopniowo spływa w glebę jest w efektywny sposób pobierana za pomocą korzeni roślin. Tym procesem można sterować tak, żeby spełnić indywidualne wymagania konkretnych gatunków roślin. Automatyzacja procesu pozwala na planowanie i pracę zgodnie z wcześniej zaprogramowanymi cyklami. Oszczędność wody porównując ją z tradycyjnym podlewaniem jest bardzo duża ponieważ linia kroplująca zmniejsza utraty wody aż o 65% Nie zapominaj że nawadnianie kropelkowe uniezależnia ogród od zmiennej pogody czy anomalii pogodowych. Znaczenie ma również fakt że w trakcie nawadniania kropelkowego nie dochodzi do moczenia nadziemnych części roślin, co zmniejsza możliwość poparzenia liści w upalne dni czy też wystąpienia chorób grzybowych jest zmniejszone. Jedynymi wadami systemu są:  wymaganie konserwacji i filtracji oraz fakt , że z czasem może się zapychać.