Projektując mieszkanie, w którym będą schody, warto abyśmy wiedzieli, że niezbędne jest spełnianie przez nich norm, które opisane zostały w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku. Zawarte są tam dane o minimalnej szerokości schodów i głębokości stopni lub maksymalnej wysokości stopni. Wszystko zależy od rodzaju obiektu, w którym schody będą montowane i istotne jest także to czy będą to schody na zewnątrz czy może wewnątrz. Jakie więc schody mamy możliwość postawić w mieszkaniu dwupoziomowym, a które będą właściwe do budynku opieki zdrowotnej?

Czy szerokość schodów ma znaczenie

Ustawa szczegółowo opisuje jaka może być minimalna szerokość schodów w przeróżnych obiektach budowlanych. Przykładowo w domach jednorodzinnych będzie to przynajmniej 80cm, jednak najbardziej komfortowe i najpopularniejsze bywają schody mające 1,1m. Identycznie sytuacja prezentuje się w przypadku mieszkań dwukondygnacyjnych, ale już różnić będzie się to przy blokach lub budynkach użyteczności publicznej. Schody w tych miejscach muszą mieć minimum 120 cm i jednakowo będzie w kwestii przedszkoli i żłobków. Budynki opieki zdrowotnej dla odmiany powinny mieć jeszcze szersze schody, które mają szerokość przynajmniej 140cm. 

Wysokość i głębokość stopni w domach jednorodzinnych

Zgodnie z przepisami dotyczącymi wymagań technicznych, w budynkach jednorodzinnych oraz mieszkaniach dwukondygnacyjnych stopnie nie mogą być wyższe niż 19 cm, gdyż wtedy staną się zbyt strome. Optymalna wysokość to między 16 a 18 cm – wtedy schody są nade wszystko wygodne.

Inaczej sprawa prezentuje się przy obiektach wielorodzinnych albo użyteczności publicznej, ponieważ tam wymiar ten nie może przekraczać 17,5 cm. 

Dodatkowo rozporządzenie zawiera również dane na temat ilości stopni albo ich profilu. Zamawiając schody powinniśmy mieć wiedzę, że bieg schodowy powinien posiadać nie więcej niż 10 stopni na zewnątrz obiektów i 17 stopni wewnątrz budynków.

Jeżeli chodzi o głębokość stopni to wiele zależy od typu schodów. Przy schodach prostych, przepis twierdzi, że stopnie muszą być głębokie na mniej więcej 25-32cm. Jeśli za to chodzi o schody kręcone, wachlarzowe lub zabiegowe, to powinno być to przynajmniej 25cm w nie mniejszym oddaleniu niż 40cm od balustrady. Na skutek tego schodzenie oraz wchodzenie po takich schodach powinno być wygodne i niegroźne. Jeśli wybierzecie zaufanego producenta schodów to z pewnością zaproponuje Wam jakie wartości techniczne powinny one spełniać. Zaufaną firmę znajdziecie na pewno w Koszalinie.

Przepisy dotyczące balustrady przy schodach

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w kwestii warunków technicznych obiektów budowlanych, przy szerokości schodów większej niż 4 m należy zastosować nadmiarową balustradę pośrednią.

Rozporządzenie także ma punkt o maksymalnym prześwicie albo rozmiarze przerwy pomiędzy elementami wypełnienia balustrady, która nie może mieć większego rozmiaru niż 12 cm. Ustawa ta uwzględnia bloki, ośrodki oświaty i wychowania oraz zakłady opieki zdrowotnej. Oprócz tego poręcze przy schodach, które mocowane są do ścian, muszą być oddalone od nich o co najmniej 5 cm.

Jak można zaobserwować Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w miarę szczegółowo mówi jakie schody można nabyć, ale dalej daje nam dosyć duże pole do popisu. Dzięki temu oprócz tego, że schody będą być estetyczne to będziemy pewni, że są bezpieczne oraz przepisowe. Pamiętajmy jedynie o wynajęciu profesjonalnej firmy do produkcji i mocowaniu schodów. Taką bez wątpienia znajdziemy w Koszalinie.

Źródło: Stolmark – schody Koszalin i na terenie całego woj. pomorskiego