Nawadnianie ogrodów to czynność, dzięki której nasza zielona przestrzeń może cieszyć się doskonałym wyglądem o każdej porze roku.  Przed zabraniem się za nawadnianie ogrodu warto znać kilka porad, które sprawią, że nawadnianie będzie owocne. Żaden ogrodnik nie chciałby stracić swoich zbiorów ze względu na przelanie czy niewystarczające podlanie roślin. Stworzyliśmy ten przewodnik, aby pomóc Ci dociec jaki jest najlepszy najefektywniejszy sposób na nawadnianie roślin. Poruszymy także sprawę znanych mitów na temat nawadniania.

Artykuł został napisany na podstawie informacji zaczerpniętych ze strony internetowej firmy Watermil – nawadnianie kropelkowe.

Suche liście – dlaczego to tak ważne?

Wydawać by się mogło, że to dobry znak, gdy cała roślina jest wilgotna. To mylne przekonanie. Należy uczulić się na fakt, że mokre liście rośliny, zwłaszcza latem, mogą powodować różne problemy w przyszłości. Mokre liście bardzo szybko przeobrażą się w niezdrowe. Ze względu na długi kontakt z wodą możemy być pewni, że dopadnie je choroba grzybicza. Mokrym liściom wystawionym na promieniowane słoneczne grożą oparzenia. Pamiętaj, aby kilka razy utwierdzić się, czy system nawadniania, który położyłeś nie sprawi, że liście będą mokre. To właśnie dlatego w wielu sytuacjach warto zastosować nawadnianie kropelkowe.

Jak często nawadniać ogród?

Problemy związane z cyklicznością nawadniania ogrodu to jedne z najczęstszych, które zajmują ogrodników. Jak obmyślić nawadnianie, by nie martwić się o plony? Przede wszystkim pamiętajmy o nawadnianiu w godzinach, w których ziemia jest stosunkowo zimna i nie ma słońca, które mogłoby wyparować wodę. Podlewanie roślin pomiędzy 10:00 a 18:00 może niestety skutkować zmarnowaniem około 30% wody – zostanie ona wyparowana. Wobec tego, by być pewnym, że woda się nie zmarnuje – podlewajmy swoje rośliny wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Nawadnianie rankiem ma drugą, ważną dodatnią cechę. Przygotowujemy wtedy plony do nadchodzącej w trakcie dnia suszy. W tym momencie należałoby rozważyć systemy nawadniania ogrodów – umożliwią one nam nie martwić się, że zapomnimy nawodnić nasze zbiory.

Mity, przez które możemy zabić nasze rośliny

Dzień wcześniej padał deszcz, więc dziś nie podlewasz swoich zbiorów? To błąd!. Przemyśl, czy deszcz trwał przez cały dzień, czy padało jedynie parę godzin. Mały deszcz nie nawodni twoich plonów. Wiara, że lekki deszcz należycie nawodnił nasze rośliny może doprowadzić do ich obumarcia.