Dezynfekcję zdarza nam się mylić z dezynsekcją, kiedy w rzeczywistości podobną mają jedynie nazwę, ale polegają na czymś kompletnie innym. Za pomocą pierwszego niszczymy drobnoustroje, wirusy i grzyby. Dezynsekcja natomiast jest usuwaniem owadów.

Przeglądając teksty i strony o dezynfekcji możemy też trafić na pojęcie sterylizacji. Ten proces najczęściej wykorzystywany jest przy przyrządach medycznych i całkowicie usuwa drobnoustroje z rzeczy, kiedy dezynfekcja tylko niszczy ich wegetatywne formy.

SpecjaliściFachowcy w zakresie dezynfekcji w mieście Warszawa to z pewnością Dezynsekcja i Deratyzacja Hanna Skowronek.

Jakie są metody dezynfekcji i czym się różnią?

Do dezynfekcji używa się metod fizycznych i chemicznych.

Fizyczna metoda dezynfekcji wykorzystuje parę wodną w temperaturze 100-105°C. Jeżeli stosujemy ją do przedmiotów to musimy je wcześniej wyczyścić. Przy zmniejszeniu ciśnienia pary wodnej stosowana jest także przy odzieży.

Druga opcja zastosowania metody fizycznej to skorzystanie z promieni UV (o długości 256nm). Niszczą mikroorganizmy występujące w powietrzu i na przedmiotach. Wskazane są do dezynfekcji całych pomieszczeń. Tutaj polecamy zatrudnić fachowców, w Warszawie nie będziesz mieć większego problemu ze znalezieniem odpowiedniej firmy.

Przy dezynfekcji chemicznej używane są środki mające charakter bakteriobójczy. Zalicza się do nich między innymi alkohol etylowy, fenole i utleniacze.

Doskonałym przykładem użycia dezynfekcji chemicznej jest odkażanie skaleczeń wodą utlenioną, i tak powszechne w dobie pandemii dezynfekowanie dłoni płynami antybakteryjnymi.

Jak skutecznie przeprowadzić dezynfekcję mieszkania?

W dobie pandemii dezynfekcja kojarzy nam się z regularnym otwieraniem okien w miejscach gdzie przebywa więcej osób, myciem blatów i ławek środkami opierającymi się na alkoholu, a także przemywaniem nimi klamek i obiektów, które są wielokrotnie ruszane.

Pamiętajmy, żeby dezynfekować pomieszczenia nie tylko kiedy jeden z domowników zachorował na koronawirusa, ale także przy grypie, wszawicy, albo bardzo groźnej u psów parwowirozy.

Co jeszcze powinno nas przekonać do odkażenia domu?

Mieszkanie powinno być kompleksowo wyczyszczone i zdezynfekowane po wyniesieniu z niego ciała zmarłego. Kolejnym czynnikiem usunięcia mikroorganizmów jest moment, kiedy w domu mieliśmy pasożyty i chcemy jak najbardziej przeszkodzić im w powrocie.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dezynfekcję przeprowadził sam, ale pomyśl wtedy dokładniej o pewnych aspektach. Ubrania powinieneś wrzucić do temperatury co najmniej 60°C, a pościel i ręczniki nawet do 90°C. Jeżeli nie masz takiej możliwości wykorzystaj specjalne produkty do dezynfekcji prania. Dobrze dobrany detergent pozbywa się mikroorganizmów już przy 30-40°C. Pamiętaj, że w celu pozbycia się mikroorganizmów z naczyń powinieneś włączać zmywarkę na około 70°C.

Na koniec pamiętaj o cyklicznym wietrzeniu mieszkania i wyrzucaniu śmieci. Ważne jest również częste przecieranie wszystkich często dotykanych rzeczy. Z pewnością warto zwrócić uwagę na klawiaturę komputerową albo włączniki światła. Utrzymywanie porządku na co dzień zaoszczędzi Ci roboty i dzięki temu drobnoustroje nie będą osiedlały się w dużych ilościach.

Czasem bardziej opłaca się zatrudnić ekipę do lepszego i mocniejszego zabiegu dezynfekcji. Ceny różnią się zależnie od wielkości lokalu, albo od lokalizacji. W Warszawie koszt może być wyższy niż na wsi, ale o wiele prościej jest uzyskać należytą usługę.