Czemu tak po prawdzie przydatne są filtry przy systemach nawadniania ogrodu? W głównej mierze łagodzą one zanieczyszczanie roślin nalotami, które przekazywane są z wodą w procesie deszczowania. Dodatkowo pomagają systemowi nawadniania nie zablokować się, a w konsekwencji – dbają o właściwą pracę takiego narzędzia. Opłaca się ich używać choćbyśmy nie korzystali z deszczówki, dlatego, że możliwa jest sytuacja kiedy zjawią się zabrudzenia przykładowo po odnawianiu systemu nawadniającego.

Filtry zawsze powinno się wybierać ze względu na model i wielkość występujących zabrudzeń i ostateczny przepływ. W sklepach znajdziemy 3 różne kategorie filtrów, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

plantacja pomidorów

Czym wyróżniają się filtry siatkowe?

Filtry siatkowe – np. takie z Watermil są najprostszymi filtrami do systemów nawadniających. Są to filtry mechaniczne i do usunięcia zabrudzeń wykorzystują siatkę, która jest we wkładzie umieszczonym w obudowie. Filtr siatkowy staje na wysokości zadania podczas czyszczenia wody z cząstek organicznych.

Należy dodać, że filtry siatkowe mogą być wykorzystywane same, lub jako dodatek do filtrów żwirowych – wtedy mamy dwa razy większą niezawodność w czyszczeniu wody.

Na rynku dostaniemy filtry manualne, półautomatyczne i automatyczne, a różnić się od siebie będą sposobem ich sprzątania. Przy takich manualnych konieczne jest oczyszczanie ich samemu i robi się to poprzez wyjęcie wkładu, który następnie należy opłukać pod bieżącą wodą. Filtry półautomatyczne posiadają pewnego rodzaju czujnik, który pokazuje, że konieczne jest oczyszczenie wkładu. Dalej należy samodzielnie wykonać taką czynność, ale jest to dużo szybsze niż przy filtrach manualnych. I na koniec są również filtry w pełni automatyczne, które posiadają indykatory zanieczyszczenia, a do tego sterownik, który automatycznie oczyszcza siatkę filtra.

szklarnia uprawa szpinaku

Filtry żwirowe – kiedy warto je kupić?

Filtry żwirowe zdarza się, że używane są wraz z filtrami siatkowymi. Jest to spowodowane tym, że czyszczą one wodę z pewnych substancji, a dokładnie z żelaza i manganu. Filtr siatkowy w takich momentach wspomaga czyszczenie wody powierzchniowej i filtruje te odpady, których filtr piaskowy nie łapie.

Filtry żwirowe możemy podzielić na hydrocyklony i filtry beczkowe. Hydrocyklony to niewielkich rozmiarów filtry charakteryzujące się sporą przepustowością. Służą głównie do filtrowania zawiesin mineralnych.

Filtry beczkowe dla odmiany miewają swój udział podczas odżelaziania i odmanganiania, usuwania zanieczyszczeń z wód powierzchniowych albo pozbywają się bardzo małych roztworów mineralnych. Takie filtry zapełnianie są specjalnie dobranym do typu osadów tworzywem filtrującym.

kalarepka w ogrodzie

Kiedy najlepiej kupić filtry dyskowe?

Filtry dyskowe wyglądem i rozmiarem są bliższe filtrom siatkowym, niż żwirowym. Wykorzystywane są do filtrowania wody z małych zanieczyszczeń takich jak pyły i zanieczyszczenia małych frakcji. Warto pamiętać, że jeśli chcemy pobierać wodę z rzek lub stawów to o wiele lepiej jest zastosować filtr żwirowy.

Filtry dyskowe zbudowane są z rusztu z dyskami plastikowymi, które zbierają zabrudzenia. Dokładnie tak jak filtry siatkowe konieczne jest czyszczenie ich – w tej sytuacji powinno się odkręcić obudowę, wyciągnąć dysk, umyć go pod bieżącą wodą i ponownie wsunąć do obudowy.

Warto wiedzieć, że filtry są wielokrotnego użytku – trzeba nabyć nowe wtedy, kiedy ulegną zniszczeniu. W sklepach kupimy kilka modeli filtrów i zanim podejmiemy decyzję, który filtr zakupić, warto przemyśleć który będzie dla nas odpowiedni. Wybierając filtr należy zwrócić uwagę na to jakiej wody używamy do systemów nawadniania i jaki jest jej przepływ. W zależności od tego do wyboru będziemy mieli filtry dyskowe, siatkowe oraz żwirowe.