W ostatnim czasie coraz częściej można zetknąć się z promowaniem fotowoltaiki. Czym one są? I skąd tak duża ich popularność? Fotowoltaika wbrew pozorom nie są złożonym mechanizmem. Krótko mówiąc ich podstawowym zadaniem jest przetwarzanie energii słonecznej na elektryczną. Ponadto w przypadku nadwyżki energii istnieje możliwość przesłania jej do  zakładu energetycznego. Dlatego coraz więcej posiadaczy budynków jednorodzinnych, oraz przedsiębiorców decyduje się na ich posiadanie, licząc na znaczne obniżenie rachunków za prąd. Dodatkowym uwarunkowaniem napędzającym popyt na fotowoltaikę są programy oferujące dotacje na ich zakup. 

Wady i zalety paneli fotowoltaicznych

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych warto rozważyć wszystkie plusy i przeciw, a także zastanowić się, czy mamy ku temu odpowiednie warunki. Nie można zapomnieć, że panele powinny być montowane w miejscu słonecznym, warto unikać miejsc zacienionych.
Pierwszym i głównym plusem paneli fotowoltaicznych jest niewątpliwie to, że jest to ekologiczne źródło energii. Mając własne panele niewątpliwie uzyskujemy pewnego rodzaju samodzielność od rosnących cen energii elektrycznej,  co więcej energia słoneczna jest odnawialna co daje pewność, że będziemy mieli do niej dostęp bez ograniczeń. Faktem jest, iż latem produkcja prądu będzie znacznie wyższa, niż w zimą, dlatego w sytuacji wyprodukowania więcej prądu można przekazać do elektrowni, aby następnie odebrać go w czasie ograniczonego natężenia światła.  Na pewno zwiększona popularność paneli wynika z programów z dotacjami na ich montaż. Jak widać fotowoltaika ma wiele plusów, a jakie są jej wady?
Na pewno ich koszt. Mimo ulg w podatkach i dotacji nie każdy może sobie pozwolić na taką inwestycję. Co więcej, wytwarzanie energii zależy od  liczby dni bezchmurnych, a w Polsce niestety nie jest ich dużo. Na pewno o panelach słonecznych można powiedzieć jedno- mają one więcej plusów, niż wad dlatego należy rozważyć ich montaż jeżeli tylko mamy takie możliwości. 

Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Jeśli podjęliśmy już decyzję o inwestycji w panele fotowoltaiczne, trzeba zastanowić się jaki sprzęt wybrać? Przed zakupem należy zapoznać się z ofertą różnych firm. Warto szukać solidnej, ponieważ panele fotowoltaiczne są na pewno inwestycją na lata. Istotne, aby były solidne i dobrej jakości, nie bez znaczenia jest odporność na niesprzyjającą pogodę. Są to aspekty, przemawiające za za nie oszczędzaniem na zakupie paneli fotowoltaicznych. Warto przeznaczyć więcej gotówki, aby mieć pewność, że nie nie sprawią problemów już po kilku latach czy nawet miesiącach. Duży wpływ na ich wytrzymałość mają nie tylko materiały z jakich są wykonane, ale także poprawny ich montaż. Niewłaściwie zamontowane panele przyczyniają się do awarii, nawet w przypadku kiedy jakość ich wykonania jest doskonała.  

Dofinasowanie fotowoltaiki w Gdyni

Trójmiasto, a szczególnie Gdynia jest miastem, które posiada jeden z wyższych wskaźników nasłonecznienia w Polsce, co ma wpływ na produkcję odpowiednich ilości prądu. Dlatego zwłaszcza tam warto zainwestować w to źródło energii. W Gdyni już od 2016 roku dostępne są dofinansowania miejskie na instalację paneli słonecznych. Można tutaj otrzymać dotację nawet 25% wartości paneli. W 2021 roku program Mój Prąd 3.0 zapewnia nawet 3000 zł dofinansowania do tej inwestycji. Zainteresowanie jest tak duże, że na pewno nie każdy zdoła się załapać. Ponadto istnieje także opcja uzyskania dotacji z programu Czyste Powietrze, i tutaj kwota dofinansowania jest nieco większa, ponieważ wynosi 5000 zł. Ci, nie dostaną środków w ramach żadnego z programów mogą otrzymać niedawno uruchomiony Kredyt Czyste Powietrze na korzystnych warunkach. 
Źródło: Sollab – fotowoltaika w Gdyni