Świat ryb jest niezwykle wciągający(e). Niemal w każdym zakątku Ziemii można spotkać pasjonatów z wędką w rękach. Zarzucają swoje wędki wszędzie gdzie jest to dopuszczalne – w stawach, jeziorach, na morzach, oceanach. Jest również całkiem sporo ludzi, którzy(e) zajmują się hodowlą ryb. Od ryb akwariowych, do ryb pływających w przydomowych stawach ozdobnych. Ryby, podobnie jak inne zwierzęta domowe wymagają odpowiedniej troski. Właściciel musi też posiadać wiedzę, które z nich będą się dobrze czuć w tego typu stawie. Powinien też wiedzieć, która pasza dla ryb stawowych jest smakować nowym mieszkańcom oczka wodnego.

Czy warto zbudować staw ozdobny przy domu?

Warto zacząć od tego, czym konkretnie są stawy ozdobne. Są one naturalnymi bądź zbudowanymi przez człowieka zbiornikami wodnymi zajmującymi niewielką przestrzeń. Możliwe jest wybudowanie takiego akwenu w granicach nieruchomości, której jest się właścicielem. Zadaniem oczek wodnych jest najczęściej funkcja ozdobna.

Gospodarz sam decyduje jak będzie się prezentować jego staw. Podejmuje także decyzję o tym, co będzie składać się jego mikrosystem. Chodzi tu o roślinność i zwierzęta, które będą w nim mieszkać. Oczywistym jest, że wiąże się z tym odpowiedzialność. Aby oczko wodne mógł być chlubą dla domowników należy się nim zajmować. Inaczej jego kondycja ulegnie pogorszeniu.

Jakimi rybami zapełnić staw ozdobny?  

Kwestia, które(a) pojawia się na samym wstępie, to które ryby wybrać w stawie ozdobnym. Wybór jest przeogromny. Wszakże istnieje tak wiele gatunków ryb. Ze względu na raczej niewielki metraż tego rodzaju zbiorników, zwierzęta, które będą się po nim poruszać również muszą być małych rozmiarów.

Biorąc najpierw na tapet małych(e) ryb(y) stawowych(e), dobrze pomyśleć o karasiu(a) pospolitym(ego). Są to ryby niezwykle popularne w gronie hodowców. Karasie bardzo dobrze radzą sobie w nawet niewielkich stawach. Ponadto, karasie są ryb dosyć odpornych. Potrafią sobie dać radę w niskich temperaturach i mają niskie zapotrzebowanie na tlen. Jeśli chcemy dodać trochę kolorytu naszemu stawowi, dobrą ideą mogą być welony. Charakteryzują się one pomarańczowo-czerwonym ubarwieniem. Również jazie zdają się dobrym wyborem. Potrafią one tolerować różne mało komfortowe warunki. Nie jest im straszna też zanieczyszczona woda. Do stawów ozdobnych wybiera się jazie złote – ich kolor potrafi dodać urok praktycznie każdemu zbiornikom(wi).

Większe ryby również mogą się odnaleźć w stawie. Z większych ryb częstym wyborem okazują się karpie oraz amury białe. Karpie potrafią mierzyć długość nawet 90 cm. Okazują się one bardzo poczciwymi stworzeniami. W szybkim tempie zapamiętują właściciela i dają to do zrozumienia podpływając do niego w porze karmienia. Warto wiedzieć, że karpie niekoniecznie znoszą byt innych gatunków ryb w stawie. Interesującą rybą jest amur. Jest to jedna z niewielu ryb, która potrafi się dogadać z karpiem. Amury są także pożyteczne i pilnują czystości stawu dlatego, że wyjadanie(ją) nadmiar roślin w stawie.

Jak dbać o staw ozdobny?

Kiedy już zdecydujemy wpuścić ryby do naszego zbiornika, trzeba także mieć na uwadze obowiązek troszczenia się o nie. Warto zainteresować się jakie rzeczy trzeba robić wokół stawu. Konieczna jest filtracja wody i ogólne dbanie o czystość. 

Innym(ą) kluczowym(ą) kwestią jest karmienie ryb. Aby miały zagwaramtowany(ą) {możliwość|harmonijny rozwój(u) konieczna jest wysokiej jakości karma dla ryb stawowych. Dieta powinna być bogata w białka pochodzenia roślinnego. Powinna też odpowiednio zrównoważona. Rynek odpowiada na popyt i sprzedaje gotowe mieszanki pasz granulowanych i nie tylko. Przed kupnem warto skonsultować(nie) się z przedstawicielem hurtowni. Z pewnością są to osoby kompetentne, które pomogą postawić na karmę wskazaną dla naszych ryb. W większości są to pasjonaci, którzy dysponują ogromną wiedzą(e).