Jesteś posiadaczem przydomowego stawu? Czy może rozmyślasz nad jego założeniem? W poniższym tekście podpowiadamyna co zwrócić uwagę planując oczko wodne i jak o nie dbać o każdej porze roku. Dowiesz się też jak dobrać rybki a także która karma dla ryb stawowych będzie dobra.

Jak zaplanować oczko wodne?

Formowanie przydomowych oczek wodnych staje się coraz bardziej modne. Rozwiązanie to ma wiele korzyści. Po pierwsze jest przepięknym fragmentem dekoracyjnym w ogrodzie, ma wpływ też na dobre samopoczucie, szczególnie w czasie latem. Żeby dobrze zorganizować budowę przydomowego stawu trzeba przemyśleć kilka aspektów:

 • wielkość oczka wodnego –  do zbudowania zbiorników wodnych o powierzchni do 50 mkw, nie potrzebujesz pozwolenia.
 • głębokość – oczko wodne powinno posiadać minimum 45 cm głębokości, gdy planujesz trzymać tam rybki, najmniejsza głębokość wynosi już mniej więcej 1,20 cm.
 • odpowiednia lokalizacja – oczko powinno być zlokalizowane niedaleko miejsca gdzie z przyjemnością odpoczywasz. Pamiętaj żeby nie tworzyć go w bliskim sąsiedztwie liściastych drzew (jesienią spadające liście będą zanieczyszczać oczko, a ich odławianie może być uciążliwe).
 • odpowiednie nasłonecznienie – najbardziej korzystna sytuacja jest wtedy, gdy oczko wodne ma dostęp do słońca między 4 a 6 godzin dziennie, zbyt duże nasłonecznienie przyspiesza rozrost glonów w stawie.
 • przeznaczenie (np. określ czy chcesz hodować w nim rybki)
 • dobór odpowiednich roślin i ryb stawowych (trzeba sprawdzić jakie warunki i temperatury są dla nich najkorzystniejsze)

Czym jest troska o oczko wodne w ciągu całego roku

PosiadającMając oczko wodne, należy o nie dbać żeby sprawialo radość latami. Czym jest pielęgnacja, z uwzględnieniem pór roku?

 • lato – w tym czasie trzeba troszczyć się najpierw o prawidłową równowagę biologiczną między roślinami, zwierzętami i mikroorganizmami. Warto zatroszczyć się o odpowiednią ilość ryb abyzapobiec przerybieniu. W lecie ryby żerują dość intensywnie, zdarza się,że są też przekarmianie. Wszystkie te rzeczymają wpływ na błyskawicznewysycenie wody złymi produktami przemiany materii, zaburza to równowagę biologiczną. Bakterie w filtrze posiadają w takim wypadku trudne zadania aby przetworzyć taki nadmiar związków (głównie azotowych) i nie dopuścić do pogorszenia stanu wody w oczku. Jeśli rozważasz używanie filtra należywłączyć go już wiosną, w innym wypadkurezultaty tego pojawią się już latem (np. zielona woda) i trudno będzie je zlikwidować.
 • jesień – po sezonie trzeba szczególnie pamiętać o rybach. Jaka powinna być pasza dla ryb stawowych? W tym okresie dobre będą kaloryczne granulaty witaminizowane. Zwierzęta należ karmić regularnie i treściwie, aby wzmocnić je przed  ciężkim okresem zimy i przedwiośnia. Warto pamiętać również o codziennym sprzątaniu oczka z opadłych liści drzew, by zapobiec procesom gnilnym.Pod koniec jesieni, trzeba też wyzbyć się wszystkich uschniętych, obumarłych i zgniłych roślin z tafli oczka. Należy wyczyścić wszystkie filtry i odkurzyć dno oczka. Przed zimą konieczne jest uzupełnienie zbiornika wodą do najwyższego punktu, jeśli w najgłębszym miejscu woda nie przekracza 80 cm ryby należy odłowić i przenieść do zastępczego akwarium.
 • zima – rybki przebywające w oczku wodnym, które ma około 1,20 cm głębokości spokojnie przetrwają zimę.Woda z pewnością nie zamarznie do dna. Należy stworzyć warunki by rybki miały dostęp powietrza. Rolę tę zapewni nieprawdziwy przerębel w postaci pływaka z grzałką,pozostawionego skimmera lub styropianu. Dla ryb które zostały w oczku na zimę w oczku wodnym trzeba zostawićteż włączoną pompę.
 • wiosna –  przydomowe stawiki, nie są zbyt piękne po zimie. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy zbiornik jest szczelny i ewentualnie załatać powstałe dziury. Kolejną sprawą jest pozbycie się gnijącej roślinności i  pokarmu. Wskazane jest zająć się też przesadzaniem i obserwacją roślin wodnych, często wiosną potrzebują one też nawożenia. Stosować w tym celu trzeba dedykowanych nawozów do roślin wodnych, ponieważ te ogrodnicze mogą być niebezpieczne dla ryb. W oczku w którym zimowały ryby można częściowo  zmienić wodę i zacząć stopniowo żywić ryby,rozpoczynając od niewielkich ilości karmy dla ryb w oczku wodnym. Ryby,jakie były przeniesione na czas zimy, można umieścić z powrotem w stawie jeśli tylko temperatura wody będzie zbliżona do tej akwarium.

Jak dobierać karmę dla ryb stawowych?

Najczęstszymi gatunkami ryb utrzymywanych w oczkach wodnych są: karaś ozdobny, karp japoński, jaź i lin ozdobny. Jakich pokarmów potrzebują? Podpowiadamy:

 • karp japoński – wymagapaszwysokobiałkowych z zawierających spirulinę i ingrediencje barwiące.
 • karaś ozdobny – niekłopotliwa ryba wszystkożerna.Przyjmuje suchy pokarm w każdej formie. Jeśli zależy Ci na jej zupełnym  wybarwieniu, niezbędny będziedodatek pokarmu barwiącego.
 • jaź – ryba wszystkożerna. Uwielbia paszeunoszące sięnapowierzchni wody.
 • lin ozdobny – ryba wszystkożerna. Uwielbia  pokarm pochodzenia zwierzęcego, opadający na dno. Chętnie zjada też paszę w formie pałeczek które unoszą się na wodzie.

Warto wiedzieć,iż decydując się na utrzymywaniewyłącznie jednego typu ryb, można sięgnąć pospecjalistycznepokarmy dla rybek stawowych odpowiadającekonkretnemutypowi. Dzięki specjalnie przeznaczonym paszomoraz dostosowaniu pod konkretny gatunek ryb osiągnąć można wspaniałerezultatyoraz bardzo dobrą kondycję i wygląd rybzwierząt