Kostka brukowa to niesamowicie popularny materiał na podjazdach, placach i chodnikach. Są sytuacje, że układana jest też na ulicach. Skąd wziął się koncept tego typu podłoża i kiedy zaczęła się jej historia? Czy każda kostka brukowa jest identyczna?

Czym jest bruk?

Bruk to najłatwiej mówiąc warstwa drogi, która jest umocniona za pomocą położonej na niej warstwy łączących się ze sobą ściśle kamieni lub kostek, na przykład betonowych. Powierzchnię układa się na odpowiednim korpusie z tłucznia oraz piasku, które nie służą jedynie wyrównaniu podłoża, ale również usuwają opady deszczu. Początkowo bruk oznaczał nawierzchnię wykonaną z kamienia polnego albo różnej wielkości ciosów kamiennych, czyli tak zwane kocie łby, jednak z czasem termin ten zaczął być używany również w przypadku ulicy z kostek kamiennych albo betonowych.

Krótka historia bruku – kiedy został po raz pierwszy położony?

Kostka brukowa była znana już w starożytnym Rzymie w IV wieku przed naszą erą. Bardziej zaczęła być jednak wykorzystywana w II wieku naszej ery, gdy Rzymianie rozpoczęli budowę brukowanych autostrad. Z końcem II wieku zbudowanych było ich już setki. Jakiś czas później drogi układane z kostki brukowej można było zobaczyć we Francji, Belgii, a także w Egipcie.

Współczesna kostka brukowa jest robiona trochę inaczej, dlatego że w starożytności kładziona była tylko ręcznie, ewentualnie z pomocą zwierząt. W starożytnym Rzymie, gdzie został wynaleziony bruk, tworzenie dróg zaowocowało lepszym przekazywaniem informacji, funkcjonowaniem miasta i zdecydowanie łatwiejszym dostępem do dużej ilości miejsc, także poza granicami Rzymu. Podobną sytuację możemy zauważyć dziś, kiedy to ulice – mimo, że całkowicie inaczej budowane, pomagają nam na co dzień.

Kostka, którą znamy dzisiaj swoją historię rozpoczyna w XX wieku i wynaleźli ją Holendrzy, ponieważ ich grunty o wiele częściej były zalewane i potrzebowali kostek, które nie będą łamać się i pękać. Na początku Holendrzy kładli na warstwie utwardzonego piasku, kamienie naturalne czy też części z gliny. Pierwsze kostki brukowe były w kształcie prostopadłościanu w rozmiarze 10 x 20 centymetrów. Do dzisiaj taki rodzaj betonowej kostki nazywa się kostką holenderską. Zrobienie takich kostek było tanie, a same produkty bardzo trwałe.

Gdzie w dzisiejszych czasach układana jest kostka brukowa?

Firmy brukarskie we Wrocławiu przeważnie angażowane są do wykonania zadań na terenach prywatnych, gdzie układana jest kostka brukowa na podjazdach, chodnikach, balkonach i tarasach. Też inne części ogrodu często wymagają ułożenia bruku. Na dodatek brukarstwo jest konieczne podczas robienia parkingów, chodników i placów miejskich. Sporo powierzchni we Wrocławiu i pozostałych miastach posiada ułożoną kostkę brukową. Firmy zajmujące się brukarstwem posiadają na stanie różne modele kostki brukowej i wykorzystują je w zależności od rodzaju powierzchni i zaleceń. Zazwyczaj widziane są kostki betonowe i granitowe, ale również kamienie polne, znane również jako kocie łby, lub cegły drogowe klinkierowe. Wybierając odpowiednią kostkę brukową opłaca się podpytać o radę fachowca. Zdecydowanie godną zaufania firmę brukarską odnajdziemy we Wrocławiu.