Schody to podstawowy element łączący kondygnacje, używane są powszechnie we wszystkich rodzajach budynków, zarówno tych publicznych jak i mieszkalnych. Gdy korzystamy z nich regularnie istotne jest to, by były wygodne i przede wszystkim bezpieczne. W tym artykule pokażemy Ci rodzaje schodów oraz materiały, które możesz wykorzystać do ich budowy. 

Źródło informacji: Stolmark – producet schodów Gdynia.

Kształty schodów – podstawowa charakterystyka

Schody jednobiegowe

Schody jednobiegowe są tanie i proste do wykonania, jednak mają też swoje wady. Przez brak spoczników są dość męczące do pokonywania, zwłaszcza dla ludzi starszych. Ich wadą są też gabaryty, ponieważ zajmują dużo przestrzeni. Najlepiej użyć ich do łączenia niskich pięter, czy na przykład antresoli.

Schody dwubiegowe

Schody dwubiegowe to bardzo popularne rozwiązanie. Zajmują stosunkowo niewiele miejsca, a przy tym są wygodniejsze od tych jednobiegowych przez dodanie spocznika. Najczęściej możemy spotkać je na klatkach schodowych, gdzie decydujące jest, aby wielu użytkowników w różnym wieku mogło je z łatwością pokonać.

Schody łamane

Wybranie schodów łamanych umożliwia wykonanie niewielkiego otworu w stropie. Posiadają tę samą zaletę co schody dwubiegowe, są mniej męczące dla użytkownika przez dodanie spocznika między biegami znajdującymi się pod kątem 90 stopni.

Schody wachlarzowe

Schody wachlarzowe to rozwiązanie bardzo efektowne, lecz żeby były wygodne trzeba pamiętać, aby ich krzywizna nie była zbyt mała. Zajmują dość dużo miejsca, więc polecamy użycie ich w dużych wnętrzach.

Schody kręcone

Schody kręcone to najmniej praktyczny rodzaj, ale kiedy mamy niedużo miejsca przeważają nad innymi typami schodów. Dzięki formie opartej na słupie, do którego przymocowane są stopnie, możemy umieścić je w dowolnym miejscu. Następnym ich plusem jest prędkość wykonania. Można je kupić w formie gotowych elementów do samodzielnego montażu.

Materiały i budowa stopni – Wskazówki i inspiracje

W domach jednorodzinnych najczęściej spotyka się konstrukcję żelbetową, która zostaje stworzona już w momencie budowy domu. Daje ona wiele możliwości wykończenia. Często używa się do tego celu drewna i płytek ceramicznych.

Bardzo popularnym rozwiązaniem w ostatnich latach są schody dywanowe, które dzięki temu, że nie mają widocznych podpór wydają się lewitować, a ich plusem jest duża przestrzeń pod biegami którą możemy urządzić na różne sposoby.

Powinniśmy zadbać, aby materiał, którym wykończone są stopnie był antypoślizgowy, a biegi miały stosowną szerokość.