Międzynarodowe targi rolet i osłon przeciwsłonecznych organizowane są systematycznie co trzy lata w Stuttgarcie. Jest to niezwykle istotne wydarzenie w tej branży zrzeszające ponad 1000 wystawców z całego świata. Wystawy te odbywają się na 10 halach o całkowitej powierzchni 124 000 metrów kwadratowych. Każdą edycję wizytuje ponad 65 000 gości ze 140 krajów. Producenci prezentują innowacyjne rozwiązania w dziedzinie markiz, rolet, osłon przeciwsłonecznych, bram, drzwi oraz wiele innych. Warto wspomnieć, że część producentów czeka z prezentacją swoich najnowszych produktów właśnie na targi w Stuttgarcie. Pawilony targowe zlokalizowane są niedaleko lotniska oraz autostrady, co pozwala gościom na łatwe dotarcie na miejsce. Dużo firm, które prezentują tam swoje produkty, to firmy zagraniczne. W 2018 na 1027 prezentujących, aż 774 przybyło spoza Niemiec.

Urozmaicony program ramowy targów jako gwarancja sukcesu

Plan targów zaczyna się od wręczenia nagrody za Innowacyjność. Następnym punktem rozkładu są pokazy Młodych Talentów, oraz R+S Update, Forum Bram i Drzwi, pokaz Instytutu Techniki Okiennej. Dzięki wsparciu organizacji partnerskiej miały miejsce także warsztaty ES-SO (European Solar Shading Innovation). Warto zaznaczyć, że program ramowy urozmaicono o dodatkowe wydarzenia skierowane do określonych grup docelowych. Z całą pewnością wystawy w Stuttgarcie są sposobnością do pogłębienia specjalistycznej wiedzy i wymiany doświadczeń z ekspertami w zakresie rolet okiennych, markiz, oraz drzwi. Grafik jest starannie zaplanowany, aby jak najdokładniej odpowiedzieć na wymagania rynku. Odwiedzający mogą na żywo poznać nowości w branży, oraz przyjrzeć się rozwiązaniom w dziedzinie bezpieczeństwa, komfortu, efektywności energetycznej czy automatyzacji.

Jakie nowości czekają na odwiedzających targi?

Poprzednia edycja wydarzenia odbyła się w 2018 roku. Zaplanowano wtedy powierzchnię hali tak, aby dział „Outdoor.Ambiente.Living” miał o wiele więcej miejsca na prezentację swoich produktów. To właśnie tam hotelarstwo i gastronomia mogły prezentować swoje nowości, ponadto w Rothausapark zorganizowano ekspozycje specjalne dedykowane szczególnie tej branży. Współczesne systemy w branży są na tyle elastyczne, że można je używać prawie w każdych rozwiązaniach architektonicznych, oraz wyróżniają najnowszymi rozwiązaniami technicznymi i szczególnym wzornictwem. Z całą pewnością godny uwagi jest również dział „Smart Home”, na którym miało miejsce wiele wykładów a także dyskusji. Swoimi doświadczeniami podzielili się m. in. eksperci od systemów antywłamaniowych, architekci oraz kupujący. Każdego dnia targów zaplanowano inny temat główny jak np.:

  • komfort,
  • zabezpieczenia antywłamaniowe,
  • efektywność energetyczna,
  • montaż nowych rozwiązań.

Umożliwiło to szczegółowe omówienie każdego tematu. Nie zostały pominięte także kwestie sprzedaży najnowocześniejszych rozwiązań w tej dziedzinie. Na wystawie w 2018 roku po raz pierwszy zorganizowano międzynarodowy kongres Automatic Doors. Wydarzenie to jest na pewno okazją do wytyczenia określonych ścieżek w branży. Przykładem mogą być rolety, które są znacznie szybsze, wymagają mniej obsługi i są inteligentne. W chwili obecnej rolety poza zapewnianiem bezpieczeństwa, zwiększają również efektywność energetyczną budynków. Również bramy nie pozostają w tyle pod tym względem. Dzięki zastosowaniu współczesnych rozwiązań technologicznych w dziedzinie napędów są również bardziej komfortowe. Na pewno zasadniczym aspektem w dziedzinie drzwi jest ochrona przeciwpożarowa i zabezpieczenia przed zadymieniem. W przypadku zabezpieczeń przeciwsłonecznych, to w tym dziale zaprezentowano współczesne wzornictwo w zestawieniu z nowoczesną techniką. Również i w tym przypadku nie pominięto niezwykle ważnej kwestii jaką jest efektywność energetyczna zarówno jeśli chodzi o osłony zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Obecność Polski na targach 

Targi w Stuttgarcie są niewątpliwie wydarzeniem ogólnoświatowym, dlatego nie mogło zabraknąć na nich najważniejszych polskich producentów rolet, drzwi a także markiz. Na targach, które miały miejsce w 2018 roku przybyła liczna grupa polskich dziennikarzy, odwiedzających czy producentów. Swoją ofertę innowacyjnych rozwiązań pokazało wówczas aż 39 polskich firm.

Przeniesione targi z 2021 roku

Targi w 2018 roku odniosły ogromny sukces, znacznie przewyższając oczekiwania organizatorów, głównie dzięki rozbudowie powierzchni wystawowych. Następna edycja została zaplanowana 3 lata później, czyli w 2021 roku. Niestety, ostatnie targi przeniesiono przez wzgląd na na pandemię. Najbliższa edycja targów odbędzie się na początku 2022 roku. Po intensywnych dyskusjach z najistotniejszymi wystawcami, partnerami targów oraz ze stowarzyszeniami branżowymi podjęto tę decyzję. Mimo wszystko w zaplanowanym terminie miała miejsce elektroniczna wersja targów R+T digital. Na potrzeby branży stworzono bezpieczną platformę, która umożliwiła producentom swobodny kontakt online. Pozwoliło to na wymianę informacji pomiędzy producentami i odwiedzającymi.

Targi dla zwiedzających – organizacja wyjazdu

Targi w Niemczech od dłuższego czasu szczycą się dużym powodzeniem i zainteresowaniem gości i producentów. Jest to ważne wydarzenie dla osób śledzących najnowsze technologie w zakresie osłon przeciwsłonecznych, bram, markiz, drzwi oraz wielu innych. Regularnie co trzy lata producenci z wielu krajów gromadzą się, aby zaprezentować innowacyjne rozwiązania w branży. Jednakże wyjazd na takie wydarzenie może być problematyczny, z tego powodu warto skorzystać z propozycji firm organizujących tego typu wyjazdy. Może z tego skorzystać zarówno odwiedzający, jak i producent. Dzięki temu można być pewnym, że najdrobniejsze szczegóły wyjazdu będą odpowiednio zaplanowane od początku do końca. Dzięki temu producent może skupić swoją uwagę na prezentacji produktu, a nie na organizowaniem dojazdu czy pobytu.