Punkt skupu złomu jest miejscem, gdzie można sprzedać niepotrzebne, zalegające rzeczy a dodatkowo zdobyć trochę pieniędzy. Co więcej w niektórych punktach skupu, można także zakupić używane części do samochodów. Taki punkt skupu złomu znajduje się np. w Lubartowie. Oddawanie bezużytecznych przedmiotów na skup przyczynia się do troski o środowisko naturalne. Z tego powodu coraz więcej osób postanawia zawieźć zalegające metale na skup, nawet jeśli jest on oddalony o kilka kilometrów. Jednakże nie każdy do końca wie jakie surowce można sprzedać w takim miejscu. Czy skup skupuje wszystkie metale? Mało kto zdaje sobie sprawę, że takie surowce należy wcześniej dobrze przygotować poprzez ich wyczyszczenie. Punkt skupu złomuSkup złomu raczej nie przyjmie aluminiowych puszek z zawartością, czy innych metali oklejonych papierem. Dlaczego? Ponieważ takie surowce nie mogą zostać przetworzone. Mimo wszystko warto włożyć odrobinę wysiłku, dobrze przygotować metal, aby zadbać o środowisko naturalne i zarobić nieco pieniędzy. 

Co możemy zaliczyć do złomu?

Często nie zdajemy sobie sprawy, ile niepotrzebnych metalowych rzeczy zalega nam w domu, a mogłyby zostać sprzedane z zyskiem. Co to jest złom? Dokładnie mówiąc są to wszelkiego typu odpady nie nadające się do użytku zrobione z metali i ich stopów, które jednocześnie mogą zostać przetworzone. Takie bezwartościowe rzeczy można stopić i otrzymany z nich metal ponownie użyty. Co właściwie można oddawać na takim skupie? Zazwyczaj sprzedawane rzeczy to np.: części samochodowe, różnego typu blachy, puszki po napojach, zbrojenia uzyskane z rozbiórek, oraz metalowe odpady produkcyjne i budowlane. 

Które metale mają wysoką cenę, a które niską?

To, ile dostaniemy pieniędzy oddając metale do skupu zależne jest na pewno od tego, jaki to jest metal. Co prawda skupy kupują wszystkie metale, ale niektóre są droższe a inne tańsze. Najpowszechniejsze, a zarazem najczęściej sprzedawane metale to stal, żeliwo oraz aluminium. Wadą jest to, że ich cena nie jest zbyt wygórowana. Można otrzymać od kilkudziesięciu groszy, do kilku złoty za kilogram. Mimo to, opłaca się je sprzedawać, ponieważ są łatwo dostępne. Szacuje się, że zbierając metalowe odpady w domu można zarobić nawet 1000 zł. A na jakich metalach można zarobić najwięcej? Zdecydowanie najwięcej kosztują metale kolorowe takie jak cyna, mosiądz oraz miedź. Ich ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za kilogram. Dlaczego tak jest? Na pewno z tego, że są to metale przewodzące ciepło. Kolejną ich zaletą jest niewątpliwie to, że podczas recyclingu praktycznie nie ma strat surowca. Co więcej koszty wydobycia tych metali są wielokrotnie wyższe od kosztów recyclingu. 

Sprzedaż odpadów na skupie – jak je przygotować?   

Przed oddaniem metalowych przedmiotów na złom trzeba pamiętać o kilku regułach. Przede wszystkim takie rzeczy muszą być wcześniej właściwie przygotowane, aby cały proces sprzedaży przebiegał szybko i bez zakłóceń. Przede wszystkim takie rzeczy powinny być wyczyszczone ze zbędnych materiałów jak papier, folia, szkło. Następną ważną kwestią jest właściwa segregacja. Przed udaniem się na złom trzeba osobno zgromadzić stal, żelazo, mosiądz miedź itp. Na pewno jest to bardziej opłacalne dla osoby, która to sprzedaje. Kiedy jakiś przedmiot zawiera kilka metali zostanie on zważony i kupiony w cenie żelaza, nawet jeżeli znajdują się tam elementy z drogiej miedzi, czy cyny. 

Jak oddać samochód na skup złomu? 

Sporo skupów, które są do tego przystosowane skupuje również zużyte, zniszczone samochody. Dotyczy to zarówno całych pojazdów, jak i pojedynczych części. Zazwyczaj jest to jedyny sposób na legalne pozbycie się samochodu po dużym wypadku. Jakiś czas temu chcąc oddać taki samochód na złom trzeba było wnieść opłatę recyclingową, która wynosiła 500 zł. Teraz zrezygnowano z niej i na sprzedaniu wraka można nawet zarobić. 

Skup złomu – czego nie przyjmie?

Wiele więcej osób oddaje niepotrzebne, metalowe przedmioty na złom. Takie punkty często przyjmują prawie wszystko, aczkolwiek są pewne wyjątki. Jakie dokładnie? Na złomowiskach z pewnością nie spieniężymy monet będących aktualnie w obrocie. Następną rzeczą, której nie da się zgodnie z prawem sprzedać na złomie są znaki drogowe, co raczej jest oczywiste. Z pewnością taki punkt nie może kupować również trakcji kolejowych czy tramwajowych, także w sytuacji kiedy potrafimy udokumentować, że weszliśmy w ich posiadanie legalnie. Mimo wszystko opłaca się od czasi do czasu zrobić w domu czy piwnicy dokładne porządki i niepotrzebne, metalowe rzeczy odwieźć na złomowisko. Jest to na pewno bardziej opłacalna opcja niż wyrzucanie ich do śmieci. Istotne jest to, że oprócz zysku w ten sposób zadbamy o środowisko naturalne, a metalowy odpad dostanie drugie życie.

Kto może założyć skup złomu?

Skupy złomu cieszą się ostatnio dużą popularnością, w związku z tym wielu przedsiębiorców decyduje się na ich otwarcie. Oczywiście należy dysponować odpowiednim miejscem, gdzie można składować tego typu odpady. Aby założyć taką działalność należy uzyskać właściwe zezwolenie z gminy na terenie której będzie się znajdowało złomowisko. Jeśli przyszły przedsiębiorca ma aktualną decyzję z Programu Gospodarowania Odpadami Niebezpiecznymi, jest to w zupełności wystarczające.