Gorące dni w Polsce coraz częściej stają się niełatwe do zniesienia. Wiele ludzi staje przed decyzją o kupnie klimatyzatora, chcąc choć trochę odetchnąć przed wysokimi temperaturami. Generalnie klimat w naszym kraju nie jest przesadnie gorący, ale upały nie są wyjątkowym zjawiskiem. Klimatyzator w gorące dni może bardzo ułatwić codzienne funkcjonowanie nie tylko obniżając temperaturę, ale także zmniejszają wilgotność. Instalacja klimatyzacji w domu stało się zjawiskiem tak powszechnym, że ceny klimatyzatorów bardzo spadły, dzięki czemu coraz więcej ludzi może sobie na nie pozwolić. Czy warto wziąć pod uwagę zakup klimatyzatora do domu? Jaki najlepiej kupić? Czy klimatyzacja w domu nie jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka?

Klimatyzator – co to jest i jak funkcjonuje? 

Niezależnie od rodzaju klimatyzatora lub miejsca zamontowania, jego zadanie jest takie samo – obniżyć temperaturę powietrza i wilgotność. Wbrew pozorom działanie klimatyzacji jest w miarę prostym procesem. Powietrze jest czerpane z pomieszczenia przez czynnik chłodniczy i pod postacią pary transportowane do sprężarki. Celem sprężarki jest zwiększenie jego temperatury i ciśnienia, a później w skraplaczu oddaje ciepło. Następnym krokiem jest przedostanie się czynnika chłodniczego przez zawór rozprężny, gdzie szybko spada temperatura. Generalnie można powiedzieć, że sposób jego działania jest taka sama jak działanie lodówki. Część urządzeń ma funkcję, która pozwala na odwrócenie procesu, dzięki czemu w zimniejsze dni można ogrzewać pomieszczenia przy użyciu tego samego urządzenia. 

Plusy

Przed decyzją o instalacji klimatyzatora trzeba przeanalizować wszelkie minusy i zalety. Wiele ludzi uważa, że klimatyzacja zduńska wola ma obecnie więcej zalet niż wad. Najważniejsze z nich to:

 • Komfort termiczny – jest to główne i najważniejsze zadanie klimatyzatora, czyli utrzymanie umiarkowanej temperatury powietrza. Oprócz termoregulacji klimatyzator zmniejsza również wilgotność. Nie należy zapominać, że wysokie temperatury i przesadna wilgotność są niewskazane dla osób z chorobami kardiologicznymi czy układu oddechowego. Wiele współczesnych klimatyzatorów jest w całości zautomatyzowana, a więc samodzielnie kontroluje wcześniej zaprogramowane parametry.
 • Poprawa jakości powietrza – istotną kwestią jest to, że klimatyzatory umożliwiają stały dopływ powietrza z zewnątrz, przez co ograniczona jest liczba drobnoustrojów w pomieszczeniu. Część modeli wyposażona została także w filtry powietrza, które troszczą się jak najlepszą jego jakość. Jest to parametr ważny zwłaszcza dla alergików czy astmatyków.
 • Jonizacja powietrza – jest to kolejna funkcja, którą mają tylko wybrane klimatyzatory. Jonizacja powietrza potrafi znacząco poprawić stan zdrowia.

Minusy montażu klimatyzatora w domu

Oczywiście klimatyzator, jak i większość urządzeń oprócz plusów posiada także pewne minusy. Wiele osób bezpodstawnie martwi się o zagrzybienie urządzenia, które będzie rozsiewać szkodliwe zarodniki w domu. Nie jest to do końca prawdą, jeżeli właściciel klimatyzatora okresowo dba o jego czyszczenie i serwis. Wśród wad klimatyzatora można wymienić:

 • Cena – klimatyzator od jakiegoś czasu stał się znacznie tańszy, ale mimo to nie jest to mały wydatek. Również koszty montażu są stosunkowo wysokie.
 • Czyszczenie – aby klimatyzator nie miał niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie należy okresowo zlecać jego czyszczenie przez specjalistyczny serwis. Ważne są także jego przeglądy, aby długo i bezproblemowo działał.
 • Miejsce – jedną z wad klimatyzatora jest to, że zajmuje on stosunkowo sporo miejsca. Jest to pewien problem zarówno jeśli chodzi o klimatyzator stacjonarny, jak i przenośny.

Klimatyzator – jakie są rodzaje?

Na rynku dostępnych jest dużo wersji klimatyzatorów. Można podzielić je na kilka rodzajów:

 • Klimatyzator typu split – jest to zdecydowanie najpopularniejszy klimatyzator. Zbudowany jest on z dwóch składników: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Ich popularność bierze się stąd, że są wydajne i ciche. Potrzebują one także stosunkowo niewiele miejsca na instalację.
 • Klimatyzator typu multisplit – są to klimatyzatory, które posiadają jedną jednostkę zewnętrzną, do której można podłączyć wiele jednostek wewnętrznych. Dzięki temu jeden system obsługuje wiele pomieszczeń.
 • Klimatyzator mobilny – jak sama nazwa sugeruje nie jest to urządzenie permamentnie montowane do ściany. Można dowolnie go przemieszczać – najczęściej taki klimatyzator posiada kółka. Wadą tego rozwiązania jest to, że urządzenie to znacznie gorzej chłodzi niż typu split.
 • Klimatyzator kasetonowy – rozwiązanie zazwyczaj montowane w biurach. Jednostka wewnętrzna wbudowana jest w suficie podwieszanym.
 • Klimatyzator kanałowy – korzyścią tego urządzenia jest staranne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu. Jeden klimatyzator może schładzać kilka pomieszczeń przy użyciu.
 • Klimatyzator okienny – jest to nie najnowsza odmiana klimatyzatora, która coraz rzadziej pojawia się w sprzedaży. Jak sama nazwa sugeruje instalowane są w oknie, niestety minusem jest duży hałas. 

Wybór klimatyzatora zależy od kilku czynników. Należy przemyśleć powierzchnię, ilość pomieszczeń, a także środki jakimi dysponujemy. Oczywiście należy przemyśleć także posiadanie odpowiedniego miejsca na montaż. Ważnym czynnikiem są również ewentualne dodatkowe funkcje klimatyzatora jak np. jonizacja powietrza, czy zamontowane filtry powietrza. Na rynku jest duży wybór klimatyzatorów również takich dostosowanych do dużych pomieszczeń biurowych. Jeżeli nie jesteśmy pewni zakupu takiego urządzenia, warto rozważyć wypożyczenie klimatyzatora mobilnego, aby przekonać się czy jest to rozwiązanie dla nas.