Szczególnie irytują w okresie letnim. Insekty mają wtedy najlepszy czas na rozmnażanie się i przy okazji drażnienie nas. Brzęczą, gryzą i mało kto je lubi. Bywają jak hydra – na miejsce jednego zabitego przylatuje kolejnych pięć. Można spotkać różne sposoby walki z nimi – od naturalnych do chemicznych rozwiązań. Stosuje się różne lepy i pułapki, w drzwiach i oknach montuje się moskitiery we Wrocławiu. Wrocław, Białystok czy Praga – problem dotyka niemal wszystkich miejsc na naszej szerokości geograficznej. Jakie są najbardziej efektywne sposoby radzenia sobie z insektami?

Co zrobić gdy komary nie dają żyć?

Kiedy na dworze jest słonecznie aż chce się żyć. W okresie od kwietnia do września częściej spotykamy się ze znajomymi w plenerze. Ogródki działkowe, stoliki z parasolkami w knajpach, jeziora – wszystko to kipi ludźmi. Latu towarzyszy woń smażonej kiełbasy. Ale nie tylko. Pojawia się wraz z nim często brzęczenie komarów i pozostałych insektów. Potrafią one odebrać całą przyjemność z takich wydarzeń. Można je jednak zwalczać.

W lecie w marketach rośnie zapotrzebowanie na różnego typu spraye, żele czy specyfiki, których zadaniem jest odstraszanie komarów i innych owadów. Ludzka krew jest zachęcająca dla tych latających “potworków”. Wiele razy udało się dowieść, że sklepowe preparaty są skuteczne. Co prawda ich zapach nie jest najpiękniejszy, ale ich działanie może zapewnić spokojnie przeżytego grilla czy wyjazd za miasto.

Istnieją również bardziej naturalne sposoby odstraszania insektów. Owady, a zwłaszcza komary są bowiem bardzo wyczulone na zapachy. W związku z tym wszelkie mocne zapachy je odrzucają. Mowa o cytrynie, cebuli czy czosnku. Także rośliny doniczkowe lub olejki eteryczne wychodzą obronną ręką ze starć z tym letnim przekleństwem.

Jak pozbyć się owadów z domu?

Otwarte okna i drzwi to podstawa w lecie. Upał lejący się z nieba bywa trudny do wytrzymania w zamkniętych pomieszczeniach. Szkopuł w tym, że wraz ze świeżym powietrzem, do naszych mieszkań wpadają także komary i spółka. One również szukaja chłodu. Co więcej po zmroku wabi je światło i zapach ludzkiej krwi.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z insektami są różnego rodzaju pułapki na owady. Można je kupić w prawie każdym sklepie. Zazwyczaj kuszą one owady swoim zapachem, a następnie skutecznie uziemiają. Tego typu wabikami są np. lepy – stosuje się je przeważnie do łapania much, jednak sprawdzają się też w przypadku innych owadów.

Wyjściem, które nie pozwala insektom dostawać się do pomieszczeń są moskitiery. Wrocław może posłużyć tu za przykład. Jest to sporych rozmiarów miasto, gdzie panuje stosunkowo wysoki poziom wilgotności powietrza. Są to warunki wymarzone do rozwoju różnych insektów. Toteż moskitiery ułatwiają życie Wrocławianom. Przynajmniej w domu pozwalają odetchnąć od naprzykrzających się stworzeń.