Schody często pełnią istotną funkcję w mieszkaniach piętrowych. Stanowią coś w rodzaju łącznika między parterem, a wyższymi partiami. W wyniku dużeje eksploatacji, finalnie czeka jepisany im los. Z biegiem czasu stają się coraz bardziej kruche. Tocałkowicie normalne. Nie mniej jednak, właściwie zbudowane schody mogą służyć latami. Zużyciu podlega głównie warstwa wierzchnia. Tą w każdej chwili można odnowić. Jak zrewitalizować schody w Elblągu, Gdańsku i innych miejscach? Wszędzie pojawiają się identyczne wątpliwości. Spieszymy z odpowiedzią!

Co zrobić ze starymi schodami? 

Każdy chce mieć piękny, wypielęgnowany dom. Niestety podniszczone schody nie wyglądają estetycznie. W związku z tym, jeśli widać po nich objawy wysłużenia warto pomyśleć o ich wymianie.

Bywa, że schody nie nadają się do odnawiania. Spróchniałe deski czy zgromadzona woda powodują, że drewno bardzo szybko niszczeje. W tego typu okolicznościach opcją jest całkowite rozmontowanie zużytych stopni. Pozbycie się popsutych desek daje okazję do zorganizowania przestrzeni schodowej na nowo. Wystarczy wyczyścić warstwę podstawową i można działać

Jeśli drewno są w przyzwoitej(ym) kondycji można popracować nad ich odświeżeniem. Z wykorzystaniem właściwych instrumentów i środków czyszczących można osiągnąć cuda. W przypadku wszelkich prac – czy to związanych z wymianą stopni czy ich rewitalizacją najważniejszy jest pomysł. Fantazja potrafi wymyślać niecodzienne wizje. Nie tylko dobrze się one prezentują, ale również są użyteczne.

Wymiana stopni – istotne kwestie

Wymiana stopni schodowych być wyśmienitą rozrywką. Aranżacja to bezsprzecznie najlepszy(a) część tego procesu. Wymiana sama w sobie nie jest przesadnie wymagająca. Powinno się jednak pamiętać o pewnych podstawowych regułach. Jeśli planujemy dokonać transformację(i) schodów warto zrobić to właściwie. Zaczyna się od przygotowań i analizy wszelkich istotnych kwestii.

Ważne są wymiary schodów. Muszą mieć należycie wyważoną wysokość oraz szerokość. Dobrą(ym) zwyczajem jest dopasowanie ich do wzrostu mieszkańców domu. Wyższe osoby potrzebują szerszych stopni.

Musimy również wziąć pod uwagę z jakiego materiału zbudowana jest baza. Ludzie z branży są zdania, że najbezpieczniejsze są schody żelbetowe. Uznaje się je też za najbardziej funkcjonalne. Można je przerabiać według własnych upodobań.

Schody bezsprzecznie muszą być bezpiecznie. Wobec tego wskazany(a) jest instalacja poręczy. Zabezpieczają one przed upadkiem. Bywa, że dzieci lub osoby starsze mają problemy w użytkowaniu schodów. Poza barierami warto więc pomyśleć o wstawieniu chodników bądź mat antypoślizgowych. Bezpieczeństwa nigdy dosyć.

Co przyda nam się podczas wymiany stopni?

Kiedy już zapadnie o wymianie stopni i o tym jak mają w przyszłości prezentować się schody, pora na zebranie przydatnych materiałów.

Proces ten rozpoczyna się od wyboru typu obicia schodów. W sklepach jest szeroki wybór materiałów. Trzeba wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają.

Popularnym materiałem jest drewno. Odpowiednio oczyszczone i wygładzone prezentuje się naprawdę gustownie. Jeśli będzie właściwie zabezpieczone może służyć przez długi czas. Trzeba zaznaczyć, że deski sosnowe lub dębowe nigdy nie będą w stu procentach jednolite. Będzie to rzutować na ogólny wygląd schodów. Jest to kwestia gustu właściciela.

Jeśli naszym celem jest uzyskać efekt jednolitości, wtedy powinniśmy postawić na w panele. Są to materiały, które z powodzeniem można dopasowywać do wszystkich {typach(ów)|rodzajach(ów)|stylach(ów) aranżacji. Potencjalne ubytki, które pojawią się na panelach dosyć łatwo naprawić. Często wystarcza wymiana jednej części, aby unormować sytuację. Ponadto panele łatwiej jest utrzymać w czystości. Nie wymagają też okresowej konserwacji.

Oprócz tego, do instalacji potrzebny jest zestaw narzędzi i dobry klej. Mimo, że impregnacja nie zawsze jest wymagana, warto ją praktykować. Czas poświęcony na tą aktywność się opłaci – schody dłużej będą wyglądać efektownie.

Decydując o rodzaju obicia schodów, dobrym pomysłem jest zapoznanie się z ofertą miejscowych producentów. Nierzadko można spotkać drewno w okazyjnej cenie. Takie, rzemieślniczo cięte drewno fantastycznie dekoruje schody. Elbląg jest tutaj ciekawym przypadkiem. Lokalne tartaki słyną ze swojej solidności. Tamtejsze drewno charakteryzuje się wytrzymałością i pięknym leśnym zapachem.