Energia cieplna służy w celu ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Stanowi ona najczęściej znaczną część popytu energetycznego budynku. Może być wytwarzana i dostarczana do budynku przy pomocy różnorakich sposobów i źródeł. Jakie są źródła energii cieplnej? Czym jest energia odnawialna? Jakie występują typy metod grzewczych?

Skąd może pochodzić energia cieplna?

Do źródeł energii cieplnej zaliczamy: gaz ziemny, olej opałowy, energię słoneczną, energię elektryczną oraz ekologiczną energię cieplną. Czym wyróżniają się wyróżnione źródła?

  • ekologiczna energia cieplna – pompy ciepła czerpią energię geotermalną bądź ciepło wód gruntowych. Energię cieplną można pozyskać za darmo aż w 75 %  z otoczenia, jedynie pozostałe 25% trzeba kupić w postaci energii elektrycznej. Pozyskiwanie energii cieplnej z otoczenia to morze zalet. Przy tym typie ogrzewania nie ulatnia  się CO2, jest to niekończące się źródło energii, koszty ogrzewania są niskie, nie jest się zależnym od dystrybutorów energii. Istotne jest tu korzystanie z fachowego serwisu jak np. serwis vaillant w Krakowie oraz prawidłowa termoizolacja domu.
  • gaz ziemny – jest wydajny, wytwarza bardzo niskie ilości dwutlenku węgla w porównaniu do pozostałych źródeł kopalnych, w czasie spalania nie wytwarzają się popiół i sadza, gaz nie wymaga miejsca na składowanie. Korzystanie z gazu można swobodnie zestawiać z odnawialnymi źródłami energii. Urządzenia grzewcze stosowane do gazu nie wymagają dużo powierzchni.
  • olej opałowy – posiada wysoką wartość opałową,można do niego dodawać nawet do 20% biopaliwa,które jest odnawialne. Olej opałowy swobodnie można połączyć z odnawialnymi źródłami energii. W czasie trwania niskich cen warto kupić zakupić większy jego zapas i przez to sporo zaoszczędzić. Żeby używać oleju opałowego niezbędne jest dzierżenie sporego zbiornika, magazynu podziemnego lub nadziemnego oraz sprawny system przeciwpożarowy a także ochronę przed wodą.
  • energia słoneczna – jest bezpłatna i niewyczerpalna, nie emitujedwutlenku węgla, można ją włączyć do dotychczasowych źródeł energii cieplnej. By używać energii słonecznej należy mieć miejsce odpowiednie dla kolektorów. Ważne by było ono wciąż nasłonecznione, najkorzystniej jest gdy zamontuje się je od południa.
  • energia elektryczna – świetnie sprawdza się jako dodatek do innych metod ogrzewania bądź jako jedyne. Stosowanie wyłącznie energii elektrycznej jako źródła ogrzewania stosuje się wyłącznie w miejscach okresowegoprzebywania jak przykładowo domki letniskowe lub tam, gdzie montaż innych rozwiązań jest niemożliwa bądź nie opłaca się. Plusami są tuniskie koszty montażu i sprzętów. Maszyny takie nie wymagają też zbyt dużomiejsca. 

Ekologiczna energia w Twoim mieszkaniu

Gaz ziemny, ropa naftowa czy węgiel to surowce kopalne, które tworzyły się przez wiele milionów lat. Złoża tych źródeł wyczerpują się a co za tym idzie ich kwoty sukcesywnie wzrastają. Należałoby zastanowić się nad energią odnawialną, mogącą uzupełnić albo zupełnie wyprzeć paliwa kopalne. Do odnawialnych źródeł energii wliczają się między innymi: energia słoneczna i geotermalna. Żeby w w zupełności wykorzystać efektywność tych niekończących się źródeł energii niezbędna jest nowoczesna technologia. Inteligentne technologie systemów solarnych i pomp ciepła jakim jest na przykład system i serwis vaillant, zapewniają wysoką efektywność wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zdecydowanie się na korzystanie w znacznym stopniu z energetyki odnawialnej, to nie tylko wartość ekonomiczna ale teżwartość ekologiczna.

Jakie rozwiązania grzewcze znajdziesz na rynku?

Na metodę grzewczą składają się takie rzeczy jak: tworzenie ciepła, jego dystrybucja orazsprawne rozdzielenie do poszczególnychpokoi. W zależności od tego na jakie źródło energii cieplnej się zdecydujemy, wypadadobrać do niego dedykowany system grzewczy. Należą do nich m.in.: 

  1. kotły olejowe – w nowych kotłach zastosowane jest zjawisko kondensacji. Oznacza to że prócz spalanego paliwa,używane jest też ciepło, które przy tradycyjnej technice grzewczej marnowało się.
  2. piece gazowe – to  praktyczniebezobsługowe i dość tanie rozwiązanie. Zasilane gazem, oprócz ogrzewania pomieszczeń może też podgrzewać wodę użytkową. Dzielimy je na kotły jedno- i dwufunkcyjne.
  3. pompy ciepła to urządzenia grzewcze stosujące energię ze źródeł odnawialnych czyli z wody,słońca lub powietrza.Działanie pomp polega na przemianach fizycznych jak np. parowanie,skraplanie,sprężanie i rozprężanie.
  4. piece na prąd – są bardzo wygodne w użyciu i tańsze od kotłów olejowych czy gazowych. Nie zajmują dużo przestrzeni, zazwyczaj są w wersji stojącej i wiszącej.Nie emitują spalin ani dwutlenku węgla. Źródłem ciepła jest w nich najczęściej grzałka w osłonie np. stalowej lub mosiężnej, chroni ona przed kontaktem z wodą. Ilość grzałek w kotle wpływa na moc pieca.
  5. fotowoltaika – przy jej użyciu wytwarzany jest prąd użytkowy można też ogrzać wodę użytkową oraz budynek.Systemy te są zupełnie bezobsługowe i bezkosztowe w użytkowaniu.

Obojętnie jakie rozwiązanie wybierzemy, wskazane jest troszczyć się o dobry stan maszyn poprzez cykliczne serwisowanie, dobrym rozwiązaniem jest przykładowo serwis vaillant. Dobierając system grzewczy do domu, należy mieć na uwadze nie tylko na sprawy kosztowe ale takżeekologiczne.