Jeżeli myślałeś kiedyś nad zmianą okien, albo rozpocząłeś projektować dom i musisz wybrać jakie ramy okienne zamontować, to dobrze trafiłeś. Z pewnością wiesz, że na rynku znajdziemy różne rodzaje okien. Dzielimy je ze względu na styl montowania, otwierania i zastosowanie, albo na materiał wykonania. Wyodrębniamy więc okna plastikowe i drewniane, które mogą dzielić się na tradycyjne, dachowe i balkonowe. Skupmy się jednak na tworzywie i sprawdźmy, który produkt jest dla Ciebie lepszy.

Styl rustykalny i okna drewniane, czy nowoczesny z oknami plastikowymi?

Okna plastikowe są ogólnodostępne i ze względu na sposób wytwarzania zakupisz je tylko w typowych rozmiarach. Z reguły są w kolorze białym, ale w sklepach dostępne są farby i folie, które umożliwią Ci modyfikację wyglądu i zgranie ich z wnętrzem. Okna z PCV będą więc świetne do stylu loftowego i nowoczesnego.

Ramy drewniane charakteryzują się naturalną formą. W zależności od rezultatu jaki pragniesz uzyskać możesz użyć najpopularniejsze drewno sosnowe albo rozważyć bardziej luksusowy dąb lub modrzew.

Jeżeli przymierzasz się do zakupu okien drewnianych to wiedz, że idealnie pasują do rustykalnego stylu i współgrają z drewnianymi częściami domu. Oprócz tego okna drewniane możesz zamówić w dowolnym kształcie i rozmiarze. W przeciwieństwie do okien plastikowych nadają się do dużych przeszkleń.

W Pruszkowie polecana jest firma https://www.krakok.pl/okna/.

O czym warto pamiętać decydując się na okna plastikowe

Jeśli nadal nie wiesz, które okna wybrać to z pewnością zainteresuje Cię aspekt finansowy. Cena okien z PCV niewątpliwie jest korzystniejsza. Ramy są twarde i funkcjonalne, nie trzeba ich restaurować. Nie ulga wątpliwości, że okna są odporne na wilgoć i pozostałe warunki pogodowe. Niestety kiedy użyjemy ram z tworzywa sztucznego, nie możemy ich potem naprawić lub odnowić. Jeżeli okna zużyją się, albo ulegną zniszczeniu, będziesz zmuszony zamontować nowe. Oprócz tego powinieneś wziąć pod uwagę, że mogą one zmienić kształt z powodu zmian temperatury albo zmienić barwę w wyniku zbyt dużej ilości promieni słonecznych.

W Otwocku i Mińsku Mazowieckim polecana firma od okien to stolares.eu.

Jakie cechy okien drewnianych sprawiają, że są one dla Ciebie

Kiedy znamy już zalety i wady plastiku to przeanalizujmy teraz okna drewniane. Ramy charakteryzują się dużą trwałością, są sztywne, nie naprężają się i są bardzo łatwe w naprawie. Drewno zdecydowanie lepiej od plastiku znosi różnicę temperatur i zapewnia lepszą izolację akustyczną.

Okna drewniane również nie są bez wad. Największą różnicą między nimi a plastikami jest to, że trzeba je konserwować. Drewniana rama minimum trzykrotnie w ciągu roku musi być myta i zabezpieczana specjalną pastą do drewna. Raz w roku koniecznie trzeba sprawdzać stan lakieru i ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Drewno za to, w odróżnieniu od PCV zazwyczaj nie zmienia kształtu i koloru. Weź pod uwagę, że jeżeli zajmiesz się materiałem jak należy i będziesz cyklicznie konserwować produkt, to okna będą Ci służyć nawet kilkadziesiąt lat.

Przed podjęciem decyzji przeanalizuj, czy wolisz wydać mniejszą kwotę, ale mieć z tyłu głowy, że za jakiś czas będziesz musiał kupić nowe okna. Może jednak chcesz zapłacić 10-15% więcej i wejść w posiadanie naturalnego dla środowiska produktu. Równie ważny jest czas jaki poświęcisz na pielęgnację ram. Jeżeli już teraz wiesz, że nie znajdziesz chwili na regularne mycie i konserwację, może lepiej kupić okna plastikowe i ozdobić je zgodnie z panującym w domu stylem.