Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to lotne związki, pozyskiwane z wielu części roślin (wszystko zależy od tego, z jaką rośliną mamy do czynienia). Są one co roku bardziej rozpoznawalne i z tego względu pojawiło się ich na rynku już bardzo dużo. Dla wielu z nas są naturalnym źródłem odporności i zdrowia (zwłaszcza dla naszych górnych dróg oddechowych) a także bez zarzutów sprawdzają się podczas chwili relaksu (zwłaszcza dzięki właściwościom zapachowym). W ten sposób mamy możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym.

Jakie zalety przyniesie nam mieszanie olejków eterycznych?

Jest dużo metod na mieszanie olejków eterycznych ze sobą. Jakie niesie to ze sobą korzyści? Poza zaletami zapachowymi, które możemy dostosować do siebie, jest jeszcze jedna zaleta – wzmocnienie oddziaływania na nas aromaterapii. Taki efekt uzyskamy kiedy połączymy między sobą oleje o tych samych lub bardzo podobnych właściwościach. Wszystko oczywiście zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i co jest dla nas najważniejsze. Kompleksowe dopasowanie olejków do indywidualnych upodobań da nam możliwość czerpania garściami z dobroci, jakie mają w sobie. Możemy też nabyć zestawy olejków eterycznych.

W jaki sposób łączyć olejki eteryczne?

W zależności od tego, jaki efekt chcemy wydobyć z naszych olejków eterycznych na takim ich połączeniu musimy się skupić. Przed połączeniem ze sobą różnych olejków trzeba pamiętać o kilku kluczowych zasadach, dzięki którym będziemy mogli skutecznie mieszać ze sobą różne warianty olejków:

 • Najlepiej będzie, jeśli olejki będą łączone w ich grupach gatunkowych; np. cytrusy z cytrusami).
 • Zaczynając swoją przygodę z olejkami eterycznymi nie dajmy się ponieść fantazji za bardzo – lepiej będzie, jeśli rozpoczniemy od niewielkiej ilości składników, np. od 1 do 5-6 olejków, tak, aby poczuć się pewnie w odpowiednim ich łączeniu.
 • Jeśli chcemy użytkowaćolejków w zakresie leczniczym nie zapomnijmy o tym, żeby dopasować je w taki sposób, by ich właściwości się wzajemnie dopełniały.
 • Wtedy, kiedy chcemy uzyskać, bardziej trwały i różnorodny zapach pamiętajmy o mieszaniu olejków tak, żeby pasowały do siebie pod względem trwałości – najlepiej jest łączyć olejki o krótkim czasie utrzymywania z tymi, utrzymującymi się dłużej.

Najciekawsze sposoby łączenia olejków eterycznych

Dużo osóbgłowi się, które olejki eteryczne najlepiej się ze sobą łączą. Skupmy się, w takim razie na najbardziej popularnych, szanowanych i skutecznych połączeniach. Do tego grona zaliczamy:

 • Cyprys – bergamota + drewno cedrowe + cytryna + jałowiec + kardamon + lawenda, majeranek + mandarynka + pomarańcza,
 • Lawenda – bazylia + bergamotka + cedr + cyprys + cytryna + eukaliptus + grejpfrut, drzewo herbaciane + kardamon + trawa cytrynowa + limeta + majeranek + mięta pieprzowa + kwiat pomarańczy oraz sama pomarańcza.
 • Limeta – bazylia + olejki cytrusowe + gałka muszkatołowa + lawenda + kwiat pomarańczy.
 • Mandarynka – bergamota i inne olejki cytrusowe + cynamon + gałka muszkatołowa + jałowiec + lawenda + geranium + szałwia muszkatołowa.
 • Melisa – olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + majeranek + geranium + rozmaryn + róża + rumianek + tymianek.
 • Różane drzewo – wszystkie olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + paczuli + kwiat pomarańczy + róża + sandałowiec.
 • Rumianek – bazylia + bergamotka + jaśmin + lawenda + majeranek + róża + szałwia muszkatołowa.
 • Sandałowiec – bergamota + cedr, jaśmin + lawenda, paczuli + drzewo różane.
 • Sosna – cedr + cytryna + eukaliptus + drzewo herbaciane + jałowiec, lawenda + mięta pieprzowa + rozmaryn.

Każde z wyżej wypisanych połączeń jest znane oraz pomocne.Warto jest dopasować zapachy oraz każde mieszaniny do indywidualnych upodobań. To pozwoli nam zaznać najwięcej satysfakcji oraz korzyści korzystania z olejków eterycznych. Nie zapominajmy, iż najważniejsza w procesie zakupu i łączenia olejków stanowi osobista satysfakcja.