Plac zabaw to miejsce, które musi być w szczególności bezpieczne. Ma on służyć przede wszystkim do spędzania na nim wolnego czasu przez maluchy. Bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw są wymagane.

Czym charakteryzują się place zabaw?

Bez wątpienia plac zabaw jest miejscem przeznaczone dla dzieci. Nawierzchni placu czy też jego wyposażenie jest w szczegółowy sposób zdefiniowane według specjalnych rozporządzeń. Na placu zabaw powinny znaleźć się:
przyrządy do zabawy dzieci;
ławki;
tablica;
śmietniki;
lampy;
zieleń,
ogrodzenie.

Plac zabaw może być zarówno wewnętrzny jak i zewnętrzny. Zewnętrzny to taki, który znajduje się
w parku, skweru bądź na osiedlu. Wewnętrzny plac zabaw natomiast może być w szkole czy przedszkolu. Pamiętaj też iż placem zabaw jest znajdująca się w budynku sala zabaw.

Czy na postawienie placu zabaw potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Co to jest plac zabaw? Jest zespołem obiektów małej architektury.
Przez co do wybudowania go przede wszystkim potrzebne jest pozwolenie. Według prawa budowlanego obiektami małej architektury są małe obiekty, w szczególności te które służą rekreacji i utrzymaniu porządku. Ponadto powinien on być wybudowany mając na uwadze okres użytkowania a także przepisy. Podczas gdy planujemy plac zabaw, musimy wziąć pod uwagę specyfikację terenu – ukształtowanie, położenie, zieleń a także wiek użytkowników. Plac zabaw powinien mieścić się dziesięć metrów od drogi, śmietników i okien budynków mieszkalnych. Oprócz tego musi być 20 metrów od parkingów i torów kolejowych. Ważną kwestią jest też zgłoszenie budowy placu do miejscowego wydziału architektury.

Wyposażenie placów zabaw – bezpieczeństwo

Podczas wyboru urządzeń, które mają znajdować się na placu trzeba wziąć pod uwagę wiek jego użytkowników. Do stworzenia bezpiecznego placu zabaw, który ma przecież za zadania sprawiać radość oraz wykorzystywał możliwości maluchów trzeba posiadać wiedzę o rozwoju dziecka. Jeżeli plac ma być przeznaczony dla najmłodszych dzieci – powinny na nim znajdować się ciekawe piaskownice, niskie podesty, huśtawki, zjeżdżalnie i koniki sprężynowe.