Wedle powszechnej opinii dach składa się jedynie ze swojej zewnętrznej warstwy, najczęściej złożonej z dachówek lub paneli. Kwestia ta jest jednak znacznie bardziej zawiła i rozległa. Dach nie jest bowiem jedynie kilkoma płytkami, a niezwykle rozbudowaną konstrukcją, która składa się z wielu elementów. Wśród nich są elementy znajdujące się wewnątrz, których nie widać na pierwszy rzut oka. Są to tak zwane wiązary dachowe.

Czym są wiązary dachowe?

Ale co to tak naprawdę wiązary dachowe? Najprościej rzecz ujmując, jest to swoistego rodzaju szkielet, który rozkłada masę dachu na ściany nośne. Dzięki temu mamy pewność, że dach się nie zawali oraz będzie stabilny. Jest to rozwiązanie stosowane najczęściej w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym, szczególnie kiedy dach charakteryzuje się dużą powierzchnią.

Wiązary dachowe to jedna z podstawowych kwestii, o jakich musimy pamiętać, gdy samodzielnie wznosimy dom. Jest podparciem całej konstrukcji, a tym samym gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim członkom twojej rodziny. W dodatku jest to rozwiązanie ze wszech miar tanie i dość opłacalne, zatem warto się na nie zdecydować.