Dziki słyną ze swoich ogromnych gabarytów i siły. Mimo, że ich naturalne otoczenie stanowią lasy, niejednokrotnie można je spotkać w pobliżu miejsc zamieszkanych przez człowieka. Trzeba na nie uważać, gdyż mogą być niszczycielskie dla naszych upraw.

Dziki plądrujące sady czy ogrody to zjawisko całkiem często spotykane. W poszukiwaniu pokarmu wparowują na działki siejąc popłoch. W zasadzie wyłącznie ogrodzenia betonowe efektywnie je stopują.

Co można zrobić aby ochronić swój majątek przed żywiołem jakim są dziki? Oto parę metod.

Dzik? Głową muru nie przebije

Za najlepszy sposób ochrony swojej(go) terenu uznaje się rozłożenie właściwych urządzeń barierowych. Istnieje wiele rodzajów zapór. Żeby efektywnie postawić się dzikom ogrodzenie musi być trwałe.

W związku z tym, gremialnie w obszarach obficie zalesionych stawia się ogrodzenia betonowe. Ich odporność powoduje, że groźne zwierze nie jest w stanie ich staranować. O ile z siatką czy nawet drewnianym płotem dzik jest w stanie się uporać, o tyle ogrodzenia betonowe skutecznie będą blokować jego zakusy.

Na niektórych działkach spotkać można też ogrodzenia elektryczne. Prąd pozwala odstraszyć dzika i daje gospodarzowi spokojny sen. Ale stosowanie tego typu barier uważane jest za niehumanitarne. W ochronie swojej własności nie chodzi przecież o to by uśmiercić dzika. Wobec tego bardziej ludzkim rozwiązaniem wydają się ogrodzenia betonowe.

Jak bezpiecznie obchodzić się z dzikiem?

Przy spotkaniu z dzikiem podstawową regułą jest zachowanie spokoju. Niewątpliwie nie jest to łatwe zadanie, ale utrzymanie strachu w ryzach pozwoli nam wyjść z takiego spotkania bez uszczerbku na zdrowiu.

Powinno się unikać gwałtownych ruchów i podnoszenia głosu. Najlepiej jest obserwować zwierzynę z odległości – często dziki same decydują się opuścić dany teren. Huki mogą być pomocne w odstraszaniu zwierzęcia.

Profilaktyka i bezpieczeństwo przede wszystkim – jak zapobiec wizycie dzików w ogrodzie?

Kiedy mieszkamy obszary, w których występują dziki, warto pomyśleć o odpowiednim ogrodzeniu posesji. Taka(ie) profilaktyka pozwoli nam w przyszłości uniknąć potencjalnych nerwów.

Po pierwsze nie powinniśmy trzymać jedzenia na zewnątrz. Zapachy mogą kusić dziki. Wygłodniałe zwierzęta bardzo sprawnie potrafią sobie radzić z wszelkimi przeszkodami.

Kolejną ważną rzeczą są zapory. Jak wspomniano wyżej, ogrodzenia betonowe wydają się w tej sytuacji najbardziej akuratne. Są humanitarne, a przy tym skuteczne.

Rozglądając się za tego rodzaju barierą warto skonsultować się z fachowcem. Nie tylko doradzi nam on odpowiedni rodzaj ogrodzenia, ale również je zaprojektuje i pomoże je postawić. Ogrodzenia betonowe mają wytrzymałość, która pozwala im trwać latami.