Gdańsk jest z pewnością miastem typowo turystycznym. To dzięki jego położeniu nad morzem, oraz bogatej historii. Co roku to piękne miasto odwiedzają tłumy turystów z Polski, ale i z zagranicy. Gdańsk należy do jednych z najstarszych polskich miast, posiadający dużo cennych zabytków, a także miastem gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Poza najpopularniejszymi zabytkami takimi jak Fontanna Neptuna, Ratusz, Bazylika Mariacka, Brama Żuraw, miasto ma wiele innych mniej znanych atrakcji turystycznych. Jedną z takich ciekawostek są przedporoża, czyli fragment gdańskiej architektury ulicy i domu. Niewiele osób wie, że przez wzgląd na nietypowe umiejscowienie Gdańska niedawno wybudowano tam bardzo długie schody, bo liczące aż 270 metrów długości. Łączą one ulicę Kartuską z osiedlem Paderewskiego. Wzdłuż schodów posadzona została także roślinność, która bardzo uprzyjemnia spacer. Co warto zwiedzić w Gdańsku? Gdzie warto się „wdrapać”, aby oglądać panoramę Gdańska i okolic?

Krótka historia miasta

Za powstanie miasta uznaje się IX w. Gdańsk jest miastem które może poszczycić się burzliwą historią, często przechodząc z rąk do rąk. Przez pewien czas miasto było w rękach Brandenburczyków, aby następnie zostać zdobyte przez Krzyżaków. W ich rękach pozostało przez następne 150 lat. Władcą, który przyłączył Gdańsk do Polski był Kazimierz Jagiellończyk. Wówczas też nadał kilka przywilejów, m.in. prawo do własnej monety. Oczywiście miasta nie ominęły także rozbiory Polski, kiedy to znów musiał zmienić przynależność. Kolejnym znaczącym okresem w historii był początek II wojny światowej, wówczas 1 września 1939 roku niemiecki pancernik zaatakował Westerplatte. Wtedy miasto przeszło w ręce III Rzeszy. Po wojnie został szybko odbudowany, rozkwitał przemysł a także gdański uniwersytet. Kolejnym kamieniem milowym w historii Gdańska był początek strajku pracowników Stoczni Gdańskiej, powstanie Solidarności której przewodził Lech Wałęsa ,a także koniec komunizmu.

Symbol Gdańska- Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka znana jest również jako Korona Gdańska. Bazylika jest trzecią co do wielkości budowlą na świecie, której ściany całkowicie wzniesione zostały z cegły. Budowla wybudowana jest w stylu gotyckim, typowym dla miast nadbałtyckich. Jest to bez wątpienia dobrze znany symbol Gdańska. Budowla jest chętnie zwiedzana przez turystów nie tylko ze względu na piękną architekturę i interesującą historię. To co przyciąga turystów jest z pewnością wieża z tarasem widokowym, z którego podziwiać można widok zapierający dech w piersiach. Na górę prowadzi aż 409 schodów! Na początku wspinaczki są one wąskie i kręte, by następnie zmienić się w wyjątkowo obszerne. Po drodze na punkt widokowy warto także podziwiać dwa dzwony- Gratia Dei a także Ave Maria. Nie można zapomnieć, że  nie są to typowe dzwony- pierwszy z nich waży niemal 8 ton, drugi natomiast 2,5 tony. Ze szczytu można podziwiać wyjątkowe sklepienia z góry, oraz przy odpowiedniej, bezchmurnej pogodzie widoczny jest Tczew i Hel. Niewątpliwie wysiłek, jaki trzeba włożyć w przebycie takiej liczby schodów jest warty tego, co można zobaczyć na szczycie.

Przedproża jako symbol Gdańska

Ciasna zabudowa Gdańska nie sprzyjała powstawaniu miejsc, gdzie ludzie mogliby spotkać się z rodziną czy przyjaciółmi. W Gdańsku nie ma rozbudowanych parków, jedynym wyjściem byłaby czasochłonna wyprawa na przedmieścia. Z pomocą przy rozwiązaniu tego problemu przyszli architekci wymyślając tzw. przedproża. Są to tarasy wychodzące przed budynek. Ich wielkość umożliwiała swobodne spotkania towarzyskie. W czasie ładnej pogody to zwłaszcza tam lokatorzy kamienic spędzali czas wolny. Przedproża stały się także placami zabaw dla dzieci. Konstrukcja ograniczona jest barierką i prowadzą do niego schody. Przy większości przedproży było często wejście do piwnicy. Przedproża były również rozwiązaniem problemu wysokiego poziomu wód gruntowych. Parter budynku zazwyczaj projektowano nieco wyżej niż standardowo, a wejście do kamienicy poprzedzone było przedprożami. Przyjmuje się, że początek tej nietypowej architektury przypada na XV wiek. Czasami przedproża obudowywano i zadaszano, aby powiększyć rozmiar sklepu umiejscowionego w budynku. Oczywiście projekt przedproży inny był w przypadku bogatych kamienic i ich biedniejszych odpowiedników. W przypadku uboższych dzielnic balustrady były bez dekoracji, w bogatszych natomiast dekorowano je pięknymi kamiennymi rzeźbami. 

Góra Gradowa- miejsce warte odwiedzenia

Poza niezwykle popularną Bazyliką Mariacką, która znana jest także jako punkt widokowy, warto zobaczyć również mniej popularną Górę Gradową. Miejsce to spełnia także funkcję punktu widokowego. Góra Gradowa wysoka jest na 50 m, na szczycie której znajdują się liczne pomieszczenia do celów obronnych. Z tego powodu jest to idealne miejsce dla fanów bunkrów. Są tam również inne ciekawe miejsca jak np. interaktywne centrum naukowe stworzone z myślą o dzieciach. Góra Gradowa znajduje się we wschodniej części miasta, obok stacji kolejowej. Wybudowany na szczycie w 2000 roku Krzyż Milenijny jest nocą oświetlany, co stanowi naprawdę piękny widok. Warto przyjechać do Gdańska, aby pobyć w nim kilka dni, bo weekend to na pewno za mało, zwłaszcza jeśli chodzi o odkrywanie nietypowych, mało popularnych atrakcji turystycznych.