Drewniany taras w Gdańsku może stanowić wyśmienite przedłużenie mieszkania. Odpowiednio wykończony może cieszyć latami. Jest to fantastyczne miejsce do spędzania czasu w słoneczne dni. Można tam organizować grille oraz imprezy na świeżym powietrzu. Może to być również miejsce przeznaczone do relaksu(owi). Wygodny fotel, książka i natura to połączenie, które lubi niemal każdy. Wcześniej jednak należy włożyć trochę pracy w przygotowanie tej przestrzeni. Jak to zrobić? Z czego korzystać projektując taras drewniany?

Różne aspekty drewnianego tarasu

Taras drewniany prawie w każdym wypadku dodaje życia naszym domom. bywa, że w czasie wiosenno-letnim staje się on w centrum życia towarzyskiego. Wygodna(e) podłoże, przestronność czynią to miejsce uszyte(ym) pod łapania(e) promieni słonecznych.

Trzeba pamiętać, że równie ważne jest odpowiednie utrzymanie taras(u) drewniany(ego). Taka konstrukcja oprócz zalet posiada również wady. Warto je rozważyć.

Zacznijmy od pozytywów. Poza tym, że taki taras estetycznie wygląda, posiada on inne godne zauważenia przymioty. Po pierwsze jest on stosunkowo prosty w instalacji. Można użyć(cie) do jego tworzenia duże(ych) kawałki(ów) drewna. Sprawia to, że może to być na prawdę szybki proces. Co więcej drewno trzyma odpowiednią(e) ciepło. Nie jest zbyt gorące w lecie, ani zbyt zimne w chłodniejsze dni. Jeśli w domu są małe dzieci, to ważną cechą jaką pełnić może taras jest amortyzacja upadków. Zmniejsza tym samym ryzyko urazu u malucha.

Z drugiej strony podstawowym zarzutem do tarasów drewnianych jest obowiązek ich impregnowania. Co jakiś czas opiekun musi zabezpieczać deski. Jest to tworzywo, który(e) potrzebuje środków grzybobójczych i utrzymujących go w dobrym(ej) kondycji. Oprócz tego drewno jest materiałem o najmniejszej wytrzymałości jak na taras. Słońce mogą sprawiać, że drewno łapią przebarwienia. Utrzymanie go w należytym porządku też wymaga czasu. Jeśli taras ma być wykorzystywany przez długi czas należy go zadaszyć. Pozwoli to ochronić go przed zjawiskami atmosferycznymi. Są to jednak kolejne koszty, przeważnie niemałe.

Jakie decyzje podejmować budując taras drewniany

Żeby taras cieszył nas jak najdłużej, warto przestrzegać kilku ważnych zasad. Drewno tarasowe muszą być ułożone pod należytym kątem. Trzeba je także uszczelnić. Ciecz, która może ewentualnie gromadzić się między panelami jest mordercza dla tarasów.

Najistotniejszy jest dobór odpowiedniej jakości drewna – trwałego i zdrowego. Eksperci polecają materiał z  dębu. Cechuje je długowieczność, estetyka i przyzwoita cena.

Zanim zabierzemy się za budowę tarasu musimy przygotować materiał. Deski trzeba równo pociąć i oszlifować. Pierwsza dawka środka impregnującego musi być założona przed początkiem prac. Następnie już po zakończeniu prac drewno należy czyścić i impregnować minimum raz w roku.

Znaczenie na żywotność tarasu drewnianego mają fundamenty. Podstawy, na których będzie opierał się taras muszą być dokładnie oddzielone od fundamentów budynku mieszkalnego. W przeciwnym wypadku może zostać zerwana izolacja termiczna domu. Dobrze jest tą robotę powierzyć specjaliście, gdyż jest to bardzo delikatny punkt. 

Jakich błędów nie powtarzać podczas budowy tarasu drewnianego

Niewłaściwie wykonany taras sprowadza na właściciela dodatkowe koszty i kłopoty. Dobrze jest przed budową poznać zagadnienie. Da to szansę wyciągnąć wnioski z błędów innych. 

Należy więc przykładać dużą uwagę na zespół odciągający wodę. Innymi słowy trzeba zadbać o dane(y) nachylenie w kierunku domu. Upewnij się także czy legary są dostatecznie uszczelnione – tak aby nie dostawała się między nie wilgoć. Taras drewniany zawsze musi być dostosowany do stopnia nasłonecznienia. Jeśli nie będzie, taras szybciej ulegnie defektom. Projektując taras uwzględnijmy nasze i domowników zwyczaje. Oszczędzi to czasu i kosztów związanych z ewentualnymi poprawkami.

Jeśli nie ufamy naszych(m) zdolności(om) warto zamówić fachowców. Dla specjalistów budowa tarasu to szybka i przyjemna robota. Ty dzięki temu otrzymujesz pewność, że wszystko będzie jak należy.