Dobór odpowiednich kwiatów na wiązankę lub wieniec

Trafiają się w życiu każdego z nas takie momenty, kiedy słowa nie potrafią wyrazić tego co odczuwamy. Jedną z takich sytuacji będzie pogrzeb bliskiej osoby. Kwiaty są wtedy przepięknym sposobem, by wyrazić swoje emocje. Wyrażają cierpienie i pamięć po tych, którzy odeszli. 

Niezwykle istotną kwestią stał się wybór odpowiednich kompozycji na pogrzeb. O wyborze kompozycji na grób czy na ceremonię pogrzebową decyduje wiele elementów takich jak zażyłość, którą się obdarowywało zmarłego, zasobność portfela czy nasze własne gusta. Podczas zamawiania kompozycji na grób niezwykle istotne są szczegółowe i precyzyjne uzgodnienia, ażeby florysta był w stanie wykonać dokładnie taką pracę, jaka jest od niego oczekiwana, szczególnie, że tego typu wyroby florystyczne nie należą do najtańszych. 

W Polsce zostało przyjęte, że na pogrzeb przynosi się kwiaty żywe. Chociaż w niejednej kwiaciarni nie brakuje wiązanek pogrzebowych oraz wieńców pogrzebowych zrobionych ze sztucznych kwiatów, które często wyglądają równie nieźle, co żywe egzemplarze, ich kupowanie nie jest zalecane. Nie ma precyzyjnie określonych zasad, które wskazują, czy osoba biorąca udział w pochówku ma zanieść bukiet, wieniec pogrzebowy a może jednak wiązankę pogrzebową. Należy jednak samodzielnie przemyśleć tę kwestię oraz wybrać takie rozwiązanie, które będzie uwzględniało stopień zażyłości z nieboszczykiem. Najbliżsi krewni oraz przyjaciele zamawiają największe wieńce pogrzebowe, natomiast dalsi znajomi powinni zdecydować się na niewielkie, skromne wiązanki pogrzebowe.

Najpopularniejszymi pogrzebowymi kwiatami stały się kalie toteż właśnie one są najczęściej wybierane na kompozycje pogrzebowe, lecz nie ma przeszkód, żeby przy robieniu wiązanki na cmentarz wybrać inne gatunki kwiatów. Nie jest istotne czy będą to chryzantemy, goździki, róże czy inne odmiany. Dobór kwiatów powinien zależeć od upodobań bliskich, tak samo jak wybór koloru wstęg żałobnych. Kalkulując cenę kompozycji pogrzebowych, zmuszeni jesteśmy wziąć pod uwagę parę spraw. Znaczenie ma usytuowanie kwiaciarni – te w dużych miastach będą zazwyczaj droższe, identycznie jak te znajdujące się blisko cmentarzy. Ważny jest też prestiż konkretnego zakładu florystycznego.

Na koszt bukietu ma wpływ oczywiście gatunek kwiatów, ich ilość oraz dostępność. Im bardziej pospolita roślina, tym niższy jej koszt. Gerbery, goździki, chryzantemy, róże – gwarantują nam duże oszczędności. Na cenę ma również wpływ to czy wiązankę pogrzebową odbierzemy samodzielnie a może ma zostać dostarczona na ceremonię pogrzebową. Zakłady w Szczecinie dają wybór swoim nabywcom. 

Czy jest różnica pomiędzy wieńcem pogrzebowym a wiązanką pogrzebową?

Do najbardziej popularnych kompozycji na grób należą wieńce oraz wiązanki, które różnią się metodą ułożenia kwiatów, wielkością a także ceną.

Przyjęte jest, że najbliższa rodzina decyduje się na pokaźnych wymiarów wieńce pogrzebowe. Ułożenie to charakteryzuje się formą. Rośliny układa się tutaj najczęściej na planie koła lub łezki, rozmieszczając je na specyficznym podkładzie roślinnym. Wieniec jest dość sztywny a także wytrzymały, kwiaty będą tutaj poukładane w niezmienną kompozycję, dopełnione zielonymi wstawkami oraz zakończone wstęgą ze słowami pożegnania. Wieńce pogrzebowe zwykle są bardzo duże, do ich stworzenia używa się różne rodzaje kwiatów. W sumie wykorzystuje się tutaj aż kilkadziesiąt sztuk kwiatów. Stąd też wynika cena takiej formy. Zależnie od rozmiaru jest w stanie ona kosztować parędziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Decydując się na mniejszy wieniec pogrzebowy, jesteśmy w stanie nieznacznie zaoszczędzić.

Odmiennym rodzajem kwiatów umieszczanych na grobach będą wiązanki pogrzebowe. To znacznie mniejsze kompozycje, które będą jednocześnie sporo tańsze niż klasyczne wieńce. Do ich zrobienia wykorzystuje się najczęściej paręnaście sztuk roślin, co automatycznie obniża cenę. Wiązanki pogrzebowe są małe, średnie oraz bardzo duże a to oczywiście wpływa na ich koszt. Ceny wiązanek mogą zaczynać się nawet od 40 złotych. Szczecin, tak jak i znaczna część miejscowości w Polsce daje szeroki wybór kompozycji na grób zrobionych z różnorodnych kwiatów, jakiejkolwiek wielkości a także dostosowanych do zasobności zamawiających. Obojętnie, jakie formy zamówimy, musimy pamiętać, że są one jedynie symbolem. Czy to ogromny wieniec, czy skromniejsza wiązanka ewentualnie pojedyncza róża – wszystkie formy odnajdą się tak samo świetnie. Tym, co naprawdę jest ważne, to nasza pamięć a także znak, który wykonujemy w stronę zmarłego oraz jego bliskich.