Przy tak wielu rodzajach kruszyw łatwo się zgubić. Jaki jest najlepszy do Twojego projektu? Dowiedz się więcej o kruszywie budowlanym i do czego jest często wykorzystywane.

Co to jest kruszywo?

Kruszywo to termin używany do opisania sypkiego materiału gruboziarnistego do średnioziarnistego. Najczęstsze rodzaje kruszyw to: tłuczeń kamienny, żwir, piasek. Kruszywa różnią się materiałem, z którego pochodzą i wielkością kamienia, a każdy gatunek ma inne cechy. 

Klasyfikacja kruszywa

Można podzielić rodzaje kruszywa na naturalne i sztuczne. 

Naturalne to materiały, które zostały stworzone w wyniku erozji skał bądź zostały uzyskane przez fizyczne skruszenie skał. Poddawane są one uszlachetnieniu, czyli usuwaniu zanieczyszczeń.

Sztuczne także mają pochodzenie mineralne, lecz poddaje się je recyklingowi oraz obróbce termicznej, dzięki czemu powstają nowe kruszywa takie jak, np. keramzyt. Jeśli planujesz nabyć kruszywa w Gdyni to skieruj swoje kroki do Polgravel. Dostaniesz tam wszelkie rodzaje opisanych kruszyw.

Jakie zastosowanie ma kruszywo?

W branży budowlanej kruszywa najczęściej wykorzystuje się do stworzenia mieszanek betonowych. Stanowią one do 70 procent całej objętości mieszanki. W zależności od rodzaju betonu stosujemy różne rodzaje kruszyw. Do tworzenia zwykłego betonu używamy, m.in. granitu. W przypadku mieszanki ciężkiej wykorzystujemy, np. baryt. Do tworzenia lekkiego betonu dobry jest węglanoporyt lub keramzyt. Szeroko wykorzystywany jest także piasek, między innymi do mieszania zapraw murarskich. Jeśli szukasz kruszywa w obrębie Trójmiasta, firma Polgravel zapewni ci szeroki wybór.

Jakie wybrać rodzaje kruszyw?

W zależności czego wymaga Twój plan, czy będzie to budowa domu, albo też ozdobienie ogródka, kruszywo budowlane ma szerokie zastosowanie. Korzysta się z niego nie tylko do prac budowlanych, ale możesz go użyć także jako ozdoby stawu. Często do tego celu wykorzystywane są otoczaki, które dodają naturalnego wyglądu. Kamienie i żwir często stosowane są do aranżacji ogrodu. Zapełniając nimi przestrzeń, zabezpieczamy ziemię przed chwastami i dajemy piękne tło naszym roślinom. Do utwardzenia podjazdu powinieneś użyć żwiru lub piasku, zapewni ci to stabilne twarde podłoże i odpowiednie odprowadzenie wody. Polgravel kruszywa Trójmiasto dostarczy ci surowiec odpowiedni do twoich potrzeb.